Noć muzeja 2019.

31.01.2019.,

Članovi Zavoda za veterinarsku patologiju uključili su se i ove godine u manifestaciju Noć muzeja.

Muzejska zbirka sastoji se od oko 3000 preparata patološki promijenjenih organa različitih životinjskih vrsta, humanih organa, konkremenata, stranih tijela i nakaza. Zanimljivost muzeja su i bolesti životinja koje su danas iskorijenjene u Hrvatskoj poput sakagije, tuberkuloze te slinavke i šap. Muzej se po svojem bogatstvu eksponata sigurno može svrstati u red navećih patološko-anatomskih zbirki u Europi, ne samo po broju već i po prisustvu mnogih rijetkih slučajeva patologije domaćih životinja poput urođenih deformiteta (nakaza).

Najstariji izložak patoloških promjena potječe iz 1923. godine. Na tako obilnom patološkoanatomskom i histološkom materijalu postepeno su se obučavali stručnjaci, veterinarski patolozi, koji su stvorili osnovu ne samo patološke anatomije i histologije na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu već i osnovu za kasnije osnovane fakultete u Sarajevu, Ljubljani i Beogradu. Osnivač muzeja te ujedno prvi predstojnik Zavoda za veterinarsku patologiju bio je prof. dr. sc. Ljudevit Jurak.