Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo osnovan je 1936. godine kao nastavna jedinica pod nazivom Seminar za sudsko veterinarstvo i za prvog predstojnika izabran je parazitolog prof. dr. sc. I. Babić. Godine 1941. je naziv proširen u Seminar za sudsko i upravno veterinarstvo, a godine 1978. formiran je Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo kao jedna od znanstveno-nastavnih organizacijskih jedinica Fakulteta.
Godine 1945. izabran je za asistenta M. Winterhalter, koji se usavršavao iz područja sudskog i upravnog veterinarstva te bio izabran za prvog stalnog nastavnika Seminara.
Neposredno nakon osnutka Seminar je bio smješten u prostorijama Zavoda za parazitologiju na staroj lokaciji Fakulteta u iznajmljenoj zgradi na Savskoj cesti br. 23. Godine 1940. izgrađena je glavna zgrada na postojećoj lokaciji Fakulteta u Heinzelovoj ulici i Seminar se seli u prostorije na I. katu nasuprot dekanata, gdje se kao Zavod nalazi i danas. Prostor Seminara, odnosno Zavoda sastojao se od vježbaonice s oko pedesetak radnih mjesta, biblioteke, radne sobe predstojnika, sobe asistenta, dvorane u koju se smješten Muzej povijesti veterinarstva i nusprostorija. U Zavodu su od 2016. do 2017. godine provedeni građevinski radovi, čime je izvršena prenamjena asistentske sobe i dvorane Muzeja u jedinstven prostor, koji objedinjuje laboratorij za forenziku (ForensicLAB) Zavoda. Postav muzeja je privremeno premješten u novouređeni hodnik do uređenja posebnog prostora za objedinjavanje muzejskih zbirki u jedinstveni muzej Fakulteta.
Od prosinca 2017. godine Laboratorij rješenjem ministra poljoprivrede ovlašten je kao službeni laboratorij u području provedbe veterinarske djelatnosti za obavljanje analize: genotipizacija životinja, metode ispitivanja: utvrđivanje jedinstvenog DNA profila životinja (psa, goveda, kopitara, ovce i koze) umnožavanjem seta kratkih tandemskih ponavljanja, značajnih za vrstu životinja reakcijom polimeraze (engl. Short Tandem Repeat Polymerase Chain Reaction – STR PCR) prema preporukama Međunarodnog udruženja za genetiku životinja (engl. International Society for Animal Genetics).
Prva predavanja iz dva istorodna obavezna predmeta Sudsko veterinarstvo i Veterinarsko redarstvo održana su u VIII. semestru akademske godine 1923./1924. Kroz povijest se naziv predmeta, pozicija u semestrima i njihova satnica mijenjala, a posljednjim nastavnim planom i programom integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine, koji je započeo akademske godine 2005./2006.g. nastava obaveznog predmeta Upravno veterinarstvo izvodi se u X., a obaveznog predmeta Sudsko veterinarstvo u XI. semestru. U spomenutom nastavnom planu nastavnici Zavoda izvode izborne predmete Odgovornost u veterinarskoj struci u X., te Biološki tragovi i dokazi u sudskom veterinarstvu u XII. semestru. Od akademske godine 2013./2014. prof. dr. P. Džaja, zbog umirovljenja dotadašnje povjesničarke prof. dr. V. Vučevac Bajt, imenovan je za voditelja obaveznog predmeta Uvod u veterinarstvo u I. semestru te izbornih predmeta Povijest veterinarske medicine i Veterinarska etika u II. semestru.
Djelatnici Zavoda su kroz povijest sudjelovali u izvođenju brojnih poslijediplomskih studija na Veterinarskom fakultetu. Krajem 2013. godine prof. dr. sc. P. Džaja i doc. dr. sc. K. Severin podnose zahtjev za pokretanje postupka prihvaćanja novog programa poslijediplomskog specijalističkog studija „Sudsko veterinarstvo“, koji je prva generacija studenata upisala akademske godine 2014./2015. Spomenuti studij prvenstveno je namijenjen, budućim i sadašnjim, sudskim vještacima područja veterinarske medicine, veterinarskim inspektorima i drugim djelatnicima nadležnih državnih tijela Ministarstva poljoprivrede, inspektorima zaštite okoliša Ministarstva zaštite okoliša i prirode, veterinarskim stručnjacima zaposlenim u veterinarskim organizacijama, skloništima za životinje i osiguravajućim društvima, te veterinarima koji pružaju stručnu pomoć istražiteljima mjesta događaja. Završetkom studija stječe se akademski naziv sveučilišni/a magistar/magistra za sudsko veterinarstvo. Nastavnici Zavoda sudjeluju u provedbi drugih poslijediplomskih specijalističkih studija na Veterinarskom fakultetu, te u provedbi sveučilišnog doktorskog studija iz veterinarskih znanosti. Prof. dr. sc. K. Severin u sklopu doktorskog studija sudjeluje u izvođenju obvezatnog predmeta Metode znanstvenoistraživačkog rada, te više granski usmjerenih predmeta.
Nastavnici Zavoda u dosadašnjoj povijesti Zavoda sudjelovali su u provedbi trajne edukacije veterinarskih stručnjaka putem tečajeva. U novije vrijeme prof. dr. sc. P. Džaja sudjeluje u organizaciji Hrvatske veterinarske komore u izvođenju „Tečaja za osposobljavanje vozača/pratitelja životinja“ (od 2009.) i tečaja trajne izobrazbe „Inspekcija mesa peradi, divljači, ovaca, koza, kunića i kopitara te „Inspekcijski pregled mesa peradi“ (od 2012.). Prof. dr. sc. P. Džaja i prof. dr. sc. K. Severin sudjeluju u provedbi tečaja trajne izobrazbe „Odgovornosti u veterinarskoj djelatnosti“ i „Mjesto događaja od interesa za sudsko veterinarstvo“ (od 2014.). Prof. dr. sc. K. Severin ujedno sudjeluje u provedbi „Tečaja za osposobljavanje osoba koje rade s pokusnim životinjama i životinjama za proizvodnju bioloških pripravaka“ iz područja etičkih načela i zakonodavstva u korištenju pokusnih životinja od njegova osnutka (2012.), koje organizira Veterinarski fakultet na osnovu suglasnosti Uprave za veterinarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede.
Djelatnici Zavoda za sudsko i upravno veterinarstvo od njegova osnutka pa do današnjih dana provode stručne aktivnosti kroz djelatnost stalnog sudskog vještaka iz sudske veterinarske medicine. Oni za potrebe rješavanja brojnih građanskih, upravnih ili kaznenih sudskih predmeta iznose stručna objašnjenja putem nalaza i mišljenja kroz veterinarska vještačenja i/ili iskaz sudu što se od 1924. godine brižno čuva i arhivira, te predstavlja značajni nastavni materijal za potrebu edukacije studenta diplomskog i poslijediplomskog studija. Trenutno Zavod raspolaže sa više od 500-njak različitih sudskih slučajeva, mišljenja i upita.
Dva djelatnika prof. dr. sc. P. Džaja (od 2006.) i prof. dr. sc. K. Severin (od 2014.) imenovani su stalnim sudskim vještacima. Uz vještake na Zavodu rade asistentica M. Palić, specijalistica veterinarske patologije i dr. sc. S. Reljić, stručni suradnik – koordinatora istraživačkih projekata na smeđem medvjedu u Republici Hrvatskoj, 10 % radnog vremena. Djelatnici Zavoda godišnje sudjeluju u rješavanju 50 do 70 predmeta na zahtjev fizičkih i pravnih osoba, općinskih, trgovačkih i kaznenih sudova, općinskih državnih odvjetništva i državnog inspektorata.
U sklopu Ugovora o poslovnoj suradnji između Veterinarskog fakulteta i Javne ustanove „Priroda“ Zavoda za sudsko i upravno veterinarstvo je u proteklom razdoblju provodio nadzor nad zdravstvenim stanjem bjeloglavih supova (Gyps fulvus) i eventualno ostalih vrsta divljih ptica s obzirom na utvrđivanje uzroka uginuća. Uz navedeno, shodno sklopljenom ugovoru između Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (danas, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije) i Veterinarskog fakulteta Zavod pružanje veterinarske usluge u svrhu utvrđivanja uzroka smrtnosti (uzroka, mehanizma i načina nasilne smrti – forenzička razina pretraživanja) strogo zaštićenih vrsta sisavaca i ptica po nalogu Zavoda za zaštitu okoliša i prirode.
prof. dr. sc. Krešimir Severin

- E: severin@vef.hr
- T: 01/2390-125
prof. dr. sc. Petar Džaja

- E: petar.dzaja@vef.unizg.hr
- T: 01/2390-126
Magdalena Palić, dr. med. vet.

- E: mpalic@vef.hr
- T: 2390-125
dr. sc. Slaven Reljić
Marija Šestić

- E: msestic@vef.hr
- T: 01 2390-147
Integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine
Upravno veterinarstvo | |
Sudsko veterinarstvo | |
Povijest veterinarske medicine | |
Biološki tragovi i dokazi u sudskom veterinarstvu | |
Odgovornost u veterinarskoj struci | |
Uvod u veterinarstvo |
Doktorski studij
Metode znanstvenoistraživackog rada |
Konkretne akcije za očuvanje vukova divljim u antropogenim krajolicima Europe – LIFE WILD WOLF, (LIFE21-NAT-HR-LIFE-SUPport/101074212
Izvori financiranja: | EU |
Trajanje: | 2023. - 2027. |
Uloga ustanove: | partner |
Kratki sažetak: | Glavni cilj projekta je poboljšati (ili održati povoljan) konzervacijski status populacija vukova koje opstaju ili se šire u krajobraze Europe kojima dominira čovjek. Cilj projekta LIFE WILD WOLF je poboljšati uvjete za dijeljenje zemlje između vukova i ljudi u gradskim i prigradskim područjima bez gubitka ekološke uloge i kulturnog identiteta divljih vukova i lokalnih zajednica. To će se postići odgovarajućim upravljanjem kritičnim situacijama u kojima vukovi pokazuju visoku toleranciju prema ljudima, izazivajući reakcije straha i negativnog stava koje ometaju njihovo dugoročno očuvanje i suživot s ljudima na razini EU. Prisutnost vuka u blizini naselja povećava mogućnost interakcije sa psima. To bi moglo rezultirati napadanjem pasa ili križanjem, pri čemu jedno i drugo predstavljaju prijetnju dugoročnom očuvanju vukova, jer prvo povećava neprijateljstvo lokalnih zajednica prema prisutnosti vukova, a drugo predstavlja prijetnju očuvanju genetske raznolikosti temeljene na evoluciji. Specifični ciljevi projekta LIFE WILD WOLF su: 1. Povećana sposobnost upravljanja vukovima i ljudskim ponašanjem u kritički percipiranim situacijama u prigradskim područjima. 2. Smanjeno navikavanje vukova na antropogene izvore hrane i gubitak njihove ekološke uloge, kroz smanjenu prisutnost atraktanata za vukove u prigradskim područjima, uključujući pristupačnu stoku. 3. Povećano razumijevanje ponašanja vukova od strane lokalnog stanovništva i participativno prikupljanje podataka. 4. Poboljšano razumijevanje veze između hibridizacije i navikavanja/odvažnosti. 5. Poboljšane procjene nezakonitog ubijanja i ublažavanja temeljnih uzroka. Projekt će se provoditi u osam europskih zemalja u kojima se vukovi šire ili opstaju u ruralnim, gradskim i prigradskim područjima, dotičući sedam populacija vukova. Projektom će se uspostaviti 5 novih interventnih timova za vukove te poboljšati kapaciteti postojećih timova za vukove i medvjede. Prof. dr. sc. Josip Kusak je voditelj u ime Veterinarskog fakulteta koji je odgovoran za provedbu radnog paketa 4, dok je prof. dr. sc. Krešimir Severin je voditelj aktivnosti T 4.3. |
Kontakt: | prof. dr. sc. Krešimir Severin |
Osiguravanje budućnosti za bjeloglave supove u Hrvatskoj LIFE SUPport, LIFE21-NAT-HR-LIFE-SUPport/101074212
Izvori financiranja: | EU |
Trajanje: | 2023. - 2027. |
Uloga ustanove: | aktivno sudjelovanje |
Kratki sažetak: | Projekt LIFE SUPport za cilj ima poboljšati uvjete za razmnožavanje i preživljavanje posljednje preostale populacije bjeloglavih supova (Gyps fulvus) u Hrvatskoj, koja se nalazi na kvarnerskim otocima. Hitnost i potreba za takvim projektom istaknute su u stručnoj podlozi pripremljenoj za Plan upravljanja bjeloglavim supom u Hrvatskoj koji čeka na usvajanje. Rješavanjem najvažnijih prijetnji na njihovim gnjezdištima, trenutna populacija od 110-130 parova nastavit će preživljavati i možda povećati brojnost, što je važan prvi korak za ponovno nastanjivanje ove vrste na svoja povijesna područja gniježđenja na hrvatskom kopnu i povezivanje s drugim populacijama bjeloglavih supova u Alpama i na Balkanu. Najvažnije prijetnje na koje je usmjeren ovaj projekt su uznemiravanje gnijezda, nedostatak hrane, trovanje i strujni udar. U sklopu Ugovora o poslovnoj suradnji između Veterinarskog fakulteta i Javne ustanove „Priroda“ Zavoda za sudsko i upravno veterinarstvo je u proteklom razdoblju provodio nadzor nad zdravstvenim stanjem bjeloglavih supova (Gyps fulvus) i eventualno ostalih vrsta divljih ptica s obzirom na utvrđivanje uzroka uginuća. |
Jačanje nacionalnih kapaciteta za borbu protiv trovanja divljih životinja i podizanje svijesti o problemu trovanja u Balkanskim zemljama – BalkanDetox LIFE, LIFE19 GIE/NL/001016
Izvori financiranja: | EU |
Trajanje: | 2020. - 2025. |
Uloga ustanove: | aktivno sudjelovanje |
Kratki sažetak: | Od listopada 2020. godine djelatnici Zavoda aktivno sudjeluju u provedbi projekta „– Jačanje nacionalnih kapaciteta za borbu protiv trovanja divljih životinja i podizanje svijesti o problemu trovanja u Balkanskim zemljama – BalkanDetox LIFE“ (LIFE19 GIE/NL/001016). Cilj projekta je poboljšanje upravljanja incidentima trovanja divljih životinja i postizanje značajnog smanjenja smrtnosti supova i drugih pogođenih divljih vrsta životinja, osiguravajući stvarni i kontinuirani angažman relevantnih državnih institucija u borbi protiv ovog pitanja te osvješćivanje javnosti o ovom problem. Projekt predviđa uspostavu nacionalne radne skupine za suzbijanje trovanja i izradu operativnih protokola u slučaju trovanja kako bi se osigurala dobra komunikacija i podrška od strane glavnih dionika na nacionalnoj razini. Trenutno radna skupina uključuje predstavnike Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić”, Uprave za zaštitu prirode Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Hrvatskog veterinarskog instituta. |
Utjecaj lipida hrane na prevenciju metaboličkog sindroma
Izvori financiranja: | Potpora Sveučilišta u Zagrebu |
Uloga ustanove: | prijavitelj |
Kratki sažetak: | |
Kontakt: | dr. sc. Kristina Starčević; kristina.starcevic@vef.hr |
Support to EU “Contribution to implementation of CITES Convention in BiH”
Izvori financiranja: | EU |
Trajanje: | 2017. - 2018. |
Uloga ustanove: | partner |
Kratki sažetak: | |
Kontakt: | Izv. prof. dr. sc. Krešimir Severin |
Lipidi hrane, spol i dob u patogenezi metaboličkog sindroma – Diet Met Syn
Izvori financiranja: | Hrvatska zaklada za znanost |
Trajanje: | 2017. - 2021. |
Uloga ustanove: | prijavitelj |
Kratki sažetak: | Svrha projekta je bolje razumijevanje utjecaja hrane, spola i dobi na razvoj metaboličkog |
Kontakt: | Kristina Starčević, kstarcevic@vef.hr |
Web stranica: | http://intranet.vef.unizg.hr/dietmedsyn/ |