Zavod za društvene i humanističke znanosti

Zavod za društvene i humanističke znanosti čini sastavni dio Odjela za temeljne prirodne i pretkliničke znanosti. Sačinjavaju ga nastavne katedre: Katedra za tjelesnu i zdravstvenu kulturu i Katedra za strane jezike sa nastavnicima koji su zaposleni u ovim organizacionim jedinicama, te Katedra za intelektualne vještine i Katedra za povijest veterinarstva koje se ostvaruju kroz rad nastavnika s drugih zavoda/klinika, odnosno vanjskih suradnika ili gostujućih nastavnika.

Katedra za strane jezike

Učenje stranih jezika ima dugu tradiciju na Veterinarskom fakultetu, koja datira iz kasnih 1940-ih, kada su Fakultet i Sveučilište prepoznali važnost podučavanja stranih jezika i uključili ga u kurikulum diplomskog studija.

Sedamdesetih godina prošlog stoljeća nastava stranih jezika dobila je novi zamah budući da je prepoznata kao značajna komponenta u obrazovanju i osposobljavanju budućih veterinara, koja znatno doprinosi njihovoj pripremljenosti za rad u struci. Od tih ranih dana, kurikulum predmeta je kontinuirano razvijan i redizajniran te usmjeravan ka specijaliziranom jezičnom registru veterinarske profesije i akademskom engleskom jeziku, kako bi se adekvatno odgovorilo specifičnim akademskim i profesionalnim potrebama studenata veterinarske medicine i studente pripremilo za uspješnu komunikaciju u njihovom budućem profesionalnom okruženju.

U organizacijskom smislu, godine 2005. Katedra za strane jezike postala je samostalna organizacijska jedinica, a 2017. godine zajedno s  ostalim nastavnim katedrama formirala je Zavod za društvene i humanističke znanosti.

Danas se engleski u funkciji veterinarske struke predaje kroz dva obavezna kolegija: Uvod u englesku veterinarsku terminologiju I i Uvod u englesku veterinarsku terminologiju II, koji se predaju u 2. i 3. semestru, te dva izborna kolegija: Engleski za akademske porebe I  Engleski za akademske potrebe II.

Kolegiji Uvod u englesku veterinarsku terminologiju I i Uvod u englesku veterinarsku terminologiju II prvenstveno se usredotočuju na jezik specifičan za veterinarsku struku, s naglaskom na medicinsku terminologiju i upotrebu vokabulara u kontekstu.

U fokusu kolegija Engleski za akademske potrebe  I  i Engleski za akademske potrebe  II  je razvoj općih akademskih vještina pisanja i govora na engleskom jeziku, s ciljem upoznavanja studenata s različitim akademskim stilom pisanja i tekstualnim žanrovima  kao i  strukturnim značajkama znanstvenog teksta.

Svi kolegiji su osmišljeni kao međusobno komplementarni, a njihov globalni cilj je osposobljavanje studenata za razumijevanje znanstvenog i stručnog teksta na engleskom jeziku, odnosno učinkovito korištenje veterinarsko-medicinske litrature kao i za samostalnu produkciju različitih tekstualnih formi. Na usmenoj razini, cilj ovih kolegija je razvoj vještina koje su nužne za kreiranje koherentnih prezentacija i sudjelovanje u raspravama temeljenim na argumentima, relevantnim za područje veterinarske medicine.

Od akademske godine 2016./2017., kada je uveden studijski program na engleskom jeziku, kolegiji engleskog jezika u funkciji veterinarske struke postali su sastavni dio njegovog nastavnog plana i programa.

 

Katedra za tjelesnu i zdravstvenu kulturu

Nastava iz tjelesne i zdravstvene kulture provodi se na Veterinarskom fakultetu od kasnih 70 tih godina prošlog stoljeća. Danas se ona odvija kroz Katedru za tjelesnu i zdravstvenu kulturu kroz četiri obavezna predmeta: Tjelesna i zdravstvena kultura 1, Tjelesna i zdravstvena kultura 2, Tjelesna i zdravstvena kultura 3 i Tjelesna i zdravstvena kultura 4., sa fondom od 30 sati po semestru. Predmeti se odvijaju kontinuirano u prvoj i drugoj godini studija. Kolegiji se izvodi i u sklopu studija na engleskom jeziku u jednakom broju sati.

Programski sadržaj studenti biraju sami, u skladu sa svojim interesima, prethodnom znanju i fizičkim sposobnostima. Mogu odabrati osnovni sportski program, koji uključuje aktivnosti poput košarke, odbojke, nogometa, rukometa, badmintona, klizanja, plivanja, joge i pješačkih tura. Uz to, studente se potiče da sudjeluju u dodatnim programima poput skijanja, klizanja, mačevanja, plesa i jahanja, koji se organiziraju kroz programe horizontalne mobilnosti Sveučilišta u Zagrebu.  S obzirom da Fakultet nema svoju dvoranu, nastava iz tjelesne i zdravstvene kulture se održava u više sportskih dvorana, na plivalištu kao i hipodromu.

Studenti veterinarske medicine mogu svoju sklonost određenom sportu izraziti i kroz sudjelovanje u sportskim ekipama koje predstavljaju Fakultet na različitim sportskim natjecanjima. Kroz niz godina studenti ostvaruju zapažene rezultate ne samo u ekipnim nego i u individualnim sportovima. Svake godine studenti sudjeluju na Sveučilišnom prvenstvu grada Zagreba te na Humanijadi, međunarodnom sportsko-edukativnom susretu koji se organizira za studente biomedicinskih studija.

Redovito vježbanje i održavanje fizičke kondicije se na Fakultetu općenito snažno potiče, jer se smatra ključnim za fizičko i mentalno zdravlje studenata, kao i za njihovu opću dobrobit.

 

Katedra za povijest veterinarske medicine

Kroz Katedra za povijest veterinarske medicine predaje se izborni kolegij Povijest veterinarske medicine. Nastavu iz ovog predmeta provode nastavnici s drugih Zavoda/klinika.

Cilj kolegija Povijest veterinarske medicine je upoznati studente s razvojem veterinarske profesije kroz različita povijesna razdoblja, kao i s razvojem veterinarske profesije u Hrvatskoj do današnjih dana.

Kolegij se izvodi i u sklopu studija na engleskom jeziku.

Sastavni dio Katedre je i povijesni muzej koji čuva vrijednu arhivsku građu i rukopise, od kojih neki datiraju iz 17. stoljeća, nekoliko zbirki, među kojima je i zbirka starih veterinarskih instrumenata i potkova.

 

Katedra za razvoj intelektualnih vještina

Katedra za razvoj intelektualnih vještina uvedena je 2017. godine kako bi odgovorila na novoprepoznatu potrebu za razvojem komunikacijskih vještina kod budućih stručnjaka iz područja veterinarske medicine. Kroz Katedru se podučava obavezni kolegij Komunikacijske vještine u veterinarskoj medicini. Nastava se odvija na trećoj godini studija, a provodi je vanjski suradnik sa Sveučilišta u Zagrebu. Nastava iz istoimenog predmeta provodi se i na studiju na engleskom jeziku.

Cilj ovog kolegija je upoznati studente s teorijama komunikacije. Kolegij je usmjeren na razumijevanje suvremenih komunikacijskih modela, međuljudske komunikacije i interakcije s medijima. Naglasak je stavljen na važnost verbalnih i neverbalnih komunikacijskih vještina u različitim društvenim i kulturnim kontekstima, s posebnim osvrtom na odnos između veterinara i vlasnika životinja.

26.2. 2020.

SLJEME (zimski i ljetni semestar 2019/2020)

Polazak subotom u 9,00 sati kod ulaza u Tunel  (javiti se prof. Jankoviću, Fakultet političkih znanosti). TERMINI: 29.2.2020. 07.3. 2020. 14.3. 2020. 21.3. 2020. 28.3. 2020. 04.4. 2020. 18.4. 2020. 25.4. 2020. 09.5. 2020. PRIZNAJE SE ZA POTPIS Predmetni nastavnik: Saša Čuić, prof., viši predavač

23.9. 2019.

JAHANJE (zimski i ljetni semestar 2019/2020)

Studenti zainteresirani za jahanje neka dođu u petak, 18. listopada 2019. u 17,00 sati na zapadni dio Hipodroma (uvodni/prvi sat). Nastava će se održavati na Hipodromu kroz 14 sati. Cijena programa iznosi 800,00 kuna plativo u dvije rate. PRIZNAJE SE ZA POTPIS. Predmetni nastavnik: Saša Čuić, prof., viši predavač  

2.9. 2019.

NANBUDO (zimski i ljetni semestar 2019/2020)

TERMIN: Srijeda u 20,00-21,30 sati. Početak 9.10.2019. LOKACIJA: Sportska dvorana osnovne škole Marina Držića (Sportski centar Kruge) CIJENA: 70 kn semestar INFORMACIJE: Prijave na konzultacijama kod predmetnog nastavnika. PRIZNAJE SE ZA POTPIS Predmetni nastavnik: Saša Čuić, prof., viši predavač

2.9. 2019.

YOGA (zimski i ljetni semestar 2019/2020)

TERMIN: Srijeda i ponedjeljak od 16 – 17,30 sati. Početak 7.10.2019. LOKACIJA: Studentske prostorije Veterinarskog fakulteta CIJENA: 100 kn semestar INFORMACIJE: Prijave na konzultacijama kod predmetnog nastavnika ili na prvom satu yoge. PRIZNAJE SE ZA POTPIS Predmetni nastavnik: Saša Čuić, prof., viši predavač

2.9. 2019.

PLIVANJE  (zimski i ljetni semestar 2019/2020)

TERMIN: PONEDJELJAK 19,00 – 20,00 h. Početak programa je 07.10.2019. (prvi sat). LOKACIJA: Plivalište Mladost, Jarunska bb OPREMA: Kupaći kostim, natikače, kapa INFORMACIJE: Prijave se vrše na konzultacijama kod predmetnog nastavnika (Saša Čuić, prof.) Broj studenata za plivanje je ograničen na 10 studenata. PRIZNAJE SE ZA POTPIS Predmetni nastavnik: Saša Čuić, prof., viši predavač

2.9. 2019.

KONZULTACIJE

Konzultacije iz predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura za studente I. i II. godine studija održavat će se srijedom od 11  – 12  sati u sobi predmetnog nastavnika.

prof. Saša Čuić

Saša Čuić

dr. sc. prof. Dubravka Vilke-Pinter

Predstojnica
Dubravka Vilke-Pinter

bacc. oec. Ana Međurečan

Ured
Ana Međurečan

Integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine

Uvod u englesku veterinarsku terminologiju II.
Engleski jezik za akademske potrebe I.
Engleski jezik za akademske potrebe II.
Tjelesna i zdravstvena kultura II
Tjelesna i zdravstvena kultura IV
Komunikacijske vještine u veterinarskoj medicini
Tjelesna i zdravstvena kultura I.
Tjelesna i zdravstvena kultura III.

Zainteresirani ste za studiranje na Veterinarskom fakultetu?

Više o programima

Skip to content