Muzej Zavoda za veterinarsku patologiju

Muzejska zbirka sastoji se od oko 3000 preparata patološki promijenjenih organa različitih životinjskih vrsta, humanih organa, konkremenata, stranih tijela i nakaza. Zanimljivost muzeja su i bolesti životinja koje su danas iskorijenjene. Muzej se po svojemu bogatstvu eksponata može svrstati u red najvećih patološko-anatomskih zbirki u Europi, ne samo po broju nego i po mnogim rijetkim slučajevima. Na tako obilnom patološko-anatomskom i histološkom materijalu postupno su se izgrađivali stručnjaci, veterinarski patolozi, koji su stvorili temelj patološke anatomije i histologije na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, te su također dali temelj kasnije osnovanim fakultetima u Sarajevu, Ljubljani i Beogradu. Osnivač muzeja i ujedno prvi predstojnik Zavoda za veterinarsku patologiju bio je prof. dr. sc. Ljudevit Jurak. Najstariji izložak potječe iz 1923. godine.