Radnim danom od 8-16 sati.
Od svog osnutka u Laboratoriju se provodi rutinska dijagnostika humane leptospiroze za potrebe infektoloških odjela bolnica i medicinskih centara na području Republike Hrvatske. Istovremeno se vrše i epizootiološka istraživanja leptospiroze u divljih i domaćih životinja, a od 2008. godine i rutinska dijagnostika leptospiroze konja.
Radno vrijeme
Kontakt
01/2390-207
Godine 1950. Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti osniva u Zagrebu Centar za leptospiroze koji 1953. godine mijenja ime u Laboratorij za leptospire. Od svog osnutka u Laboratoriju se provodi rutinska dijagnostika humane leptospiroze za potrebe infektoloških odjela bolnica i medicinskih centara na području Republike Hrvatske. Istovremeno se vrše i epizootiološka istraživanja leptospiroze u divljih i domaćih životinja, a od 2008. godine i rutinska dijagnostika leptospiroze konja za potrebe Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Republike Hrvatske, Uprava za veterinarstvo.
Metode objektivne dijagnostike leptospiroze koje se koriste u laboratoriju:
- Serološke metode: dokaz protutijela serološkom pretragom Mikroskopske aglutinacije (MAT) u mikrotitracijskom sistemu. MAT je „zlatni standard“ dijagnostike leptospiroze. Ovom pretragom dokazuju se protutijela u serumu oboljele životinje koje se stvaraju 5. do 10. dana bolesti.
- Mikrobiološke metode: izdvajanje leptospira iz krvi, urina i bubrega. Ove metode moguće su samo u slučajevima kada pacijent već nije liječen antimikrobnim pripravcima.
- Molekularne metode: dokaz prisutnosti uzročnika u ispitivanom materijalu (krv, urin, bubreg) metodom lančane reakcije polimerazom – PCR. Ove metode moguće su samo u slučajevima kada pacijent već nije liječen antimikrobnim pripravcima.
Kako uzeti materijal za pretragu?
- Serološka dijagnostika (MAT): za ovu pretragu potrebno je poslati serum, odnosno krv u običnoj sterilnoj epruveti bez antikoagulansa ili u epruvetama s aktivatorom grušanja (gel). Ukoliko je uzorak uzorkovan i dostavljen u prvom tjednu bolesti, rezultat je negativan a postoji sumnja na leptospirozu potrebno je poslati parni serum (nakon 1-2 tjedna).
- Izdvajanje leptospira (Mikrobiološka dijagnostika): moguće je provesti ukoliko pacijent nijeliječen antibioticima. U tom slučaju šalje se sterilno uzet uzorak krvi (prvih 5-7 dana bolesti) ili urina (nakon 7. dana bolesti) ili pak svježi bubreg (obavezno dostaviti cijeli bubreg u neprerezanoj kapsuli). Zbog sporog rasta i otežanog izdvajanja leptospira ova pretraga traje do 3 mjeseca od dana dostavljanja uzoraka.
- Molekularna dijagnostika: za molekularnu dijagnostiku moguće je dostaviti punu krv (prvih 5-7 dana bolesti) u epruvetama koje sadrže antikoagulans (EDTA ili citrat). Urin u sterilnoj urinskoj posudici (nakon 7. dana bolesti) ili u slučaju razudbe svježi bubreg u nepropusnoj posudici.
Tumačenje rezultata pretrage: Rezultati se tumače sukladno Pravilniku o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje leptospiroze životinja (NN 89/11).
prof. dr. sc. Nenad Turk
- E: nenad.turk@vef.hr
- T: 01/2390-202
prof. dr. sc. Zrinka Štritof
- E: zstritof@vef.hr
- T: 01/2390-200
izv. prof. dr. sc. Josipa Habuš
- E: jhabus@vef.hr
- T: 01/2390-200
dr. sc. Vesna Mojčec Perko
- E: vmojcec@vef.hr
- T: 01/2390-200
Cjenik
- Serološka pretraga na leptospirozu (mikroskopska aglutinacija) – 24,89 EUR
- Hemokultura/renokultura/urinkultura leptospira – 16,59 EUR
- PCR leptospire/borelije – 33,18 EUR
- Serološka identifikacija serovara leptospira – 79,63 EUR
Cijene su izražene s PDV-om.