Povijest
Zavod za rendgenologiju i fizikalnu terapiju osnovan je 1930. godine, a s obzirom na opremljenost bio je jedan od najvećih i najmodernijih rendgenoloških zavoda u svijetu. Ak. god. 1936./1937. uvodi se u nastavu obvezni predmet Rendgenologija i fizikalna terapija u VI. semestru. Nastava i dijagnostički rad se do 1957. godine izvode na staroj lokaciji Fakulteta, a zatim je Zavod preseljen u namjenski izgrađeni i odgovarajuće opremljeni objekt za potrebe rendgenologije i fizikalne terapije u sklopu Fakulteta u Heinzelovoj ulici. Godine 1995. godine osniva se unutar Zavoda kolegij ultrazvučne dijagnostike (prof. dr. Mensur Šehić) te započinje obavljanje nastavnog, znanstvenog i stručnog rada iz tog, suvremenijeg medicinskog područja.
Znanstveni rad
U dugoj povijesti Zavoda znanstvenoistraživački je rad bio vrlo plodonosan i provodio na više znanstvenih područja. Istaknuta mjesta u znanstvenom radu jesu primjena suvremenih dijagnostičkih kontrastnih metoda u različitim područjima veterinarske medicine, osteoartropatije, denzitometrije mesa i mesnih prerađevina, postupci rendgenografije i ultrasonografije i primjena fizikalne medicine uopće. Rezultati tih istraživanja očituju se u brojnim objavljenim radovima i sveučilišnim udžbenicima koji pokrivaju nastavnu problematiku Zavoda. Područje opće rendgenologije objavljeno je u dva udžbenika (1995., 2009.), kliničke rendgenologije u pet udžbenika (1990., 2000., 2002., dva puta 2004.), fizikalne terapije 1997., 2014.) i ultrazvučne dijagnostike u jednom udžbeniku (2006.). Velik dio znanstvenih radova u spomenutim udžbenicima proizašao je iz novijih istraživanja, koja su provodili profesori Mensur Šehić, Vladimir Butković, Damir Stanin i suradnici. Stoga su objavljeni udžbenici vrlo vrijedan znanstveni materijal, ne samo za diplomsku nego i za poslijediplomsku znanstveno-nastavnu i stručnu naobrazbu.
Stručni rad
Izv. prof. dr. sc. Zoran Vrbanac DEVSMR, DACVSMR, jedan je od osnivača udruženja Europske veterinarske fizikalne terapije i rehabilitacije (The Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association, VEPRA), koje je osnovano 2009. godine To je relativno mlađe polje u veterinarskoj medicini koje Zavod planira razvijati i usavršavati s ciljem njezine primjene u svakodnevnoj praksi malih i velikih životinja. Radi toga se doc. dr. Zoran Vrbanac stručno usavršavao iz područja fizikalne terapije i rehabilitacije širom svijeta (Italija, Izrael, Velika Britanija, Austrija, Luxemburg, Kina, SAD), a 2016. godine uspješno je položio ispit u SAD-u te stekao naziv Diplomate American College of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation (ACVSMR). Time su stečeni uvjeti da se u stručnu djelatnost Zavoda uključi suvremeniji pristup primjene fizikalne terapije i rehabilitacije domaćih životinja. Uz postojeću terapiju mikrovalovima i ultrakratkim valovima nabavljeni su uređaji za elektroterapiju, magnetoterapiju, ultrazvučnu terapiju, terapiju laserskim zrakama, zatim pomična traka i bazen za hidroterapiju te se opisani način fizikalne terapije i rehabilitacije već uspješno provodi na domaćim mesožderima.
izv. prof. dr. sc. Zoran Vrbanac

- E: zoran.vrbanac@vef.hr
- T: 01/2390-407
izv. prof. dr. sc. Hrvoje Capak

- E: hrvoje.capak@vef.hr
- T: 01/2390-405
dr. med. vet. Ana Javor

- E: ajavor@vef.unizg.hr
- T: 01/2390-405
dr. med. vet. Iva Bacan

- E: ibacan@vef.unizg.hr
- T: 01/2390-405
univ. mag. med. vet. Branimir Škrlin

- E: branimir.skrlin@vef.hr
- T: 01/2390-405
univ. mag. med. vet. Dino Stanin

- E: dino.stanin@vef.hr
- T: 01/2390-401
rtg. tehn. Davor Mataić

- E: davor.mataic@vef.hr
- T: 01/2390-405
Integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine
Metode fizikalne terapije i dijagnostike | |
Opća i klinička rendgenologija | |
Bolesti i liječenje pasa i mačaka I |