Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju

Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju sudjeluje u nastavi, istraživanjima i stručnom radu vezanima za uzgoj, selekciju i proizvodnju životinja. U sklopu Zavoda nalazi se mala i velika kompjuterska vježbaonica, knjižnica, čitaonica, radne prostorije osoblja zavoda te laboratoriji za utvrđivanje fenotipskog i genotipskog očitovanja proizvodnih svojstava domaćih životinja i uporabu molekularno genetskih metoda u unaprjeđenju proizvodnosti i zdravlja životinja.

Nastava

Nastavnici i suradnici izvode nastavu na obveznim predmetima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine: Osnove statistike u veterinarskoj medicini u I. semestru studija, Pasminska svojstva životinja u II. semestru studija, Uzgoj i proizvodnja životinja u III. i IV. semestru studija, izbornom predmetu Uzgoj i proizvodnja kunića i krznaša u VI. semestru te dio nastave u okviru smjera Veterinarsko javno zdravstvo. Usporedno s izvođenjem nastave na hrvatskom jeziku, izvodi se i nastava na studiju na engleskom jeziku iz svih obveznih predmeta: Basic Statistics in Veterinary Medicine, Animal Breeds Characteristics i Animal Breeding and Production. Također, nastavno osoblje sudjeluje u izvođenju nastave iz obveznog predmeta sveučilišnog doktorskog studija iz veterinarskih znanosti Statističke metode u veterinarskim istraživanjima. U okviru poslijediplomskog specijalističkog studija Uzgoj i patologija egzotičnih kućnih ljubimaca izvodi se nastava iz izbornog predmeta Statističke metode u veterinarskim istraživanjima. U sklopu nastave vezane uz statistiku koristi se licencirani programski sustav – STATISTICA StatSoft, Inc. Tulsa, USA (konfiguracija: STATISTICA Base + Advanced + QC + Neural Networks) u kojemu svi studenti integriranog preddiplomskog i diplomskog studija te doktorskog studija rade samostalno na problemskim zadacima.

Znanstvenoistraživačka aktivnost

Znanstvenoistraživačka djelatnost Zavoda obuhvaća područja animalne genetike i uzgoja životinja, a nastavno i suradničko osoblje provodi nekoliko istraživanja u sklopu programskih potpora: Genske varijacije dugovječnih svinja i ovaca (glavni istraživač: prof. dr. sc. Anamaria Ekert Kabalin),  Procjena regresijskih modela za obilježje dugovječnosti svinja i ovaca (glavni istraživač: doc. dr. sc. Sven Menčik) te u sklopu Programa u okviru projekta Zaklade Hrvatski ovčar Canis pastoralis Croaticus pod nazivom Izmjere i analiza DNK hrvatskih ovčara nositeljice prof. dr. sc. Anamarije Ekert Kabalin. Nadalje, djelatnici redovito sudjeluju na domaćim i međunarodnim znanstvenim skupovima i savjetovanjima te se konstantno educiraju na tečajevima i radionicama iz animalne proizvodnje i biotehnologije, genetike, uzgoja domaćih životinja te statistike.

Stručna aktivnost

Stručna aktivnost Zavoda obuhvaća pozvana stručna predavanja na savjetovanjima, sudjelovanje na međunarodnim i domaćim stručnim skupovima, stručna usavršavanja te sudjelovanje u stručnim komisijama za ocjenu uzgojno valjanih grla stoke.

Suradnja

Kroz terenski i seminarski oblik nastave iz predmeta Pasminska svojstva životinja i Uzgoj i proizvodnja životinja Zavod ostvaruje suradnju sa sljedećim vanjskim suradnicima izvan sustava visokog obrazovanja: OPG Džakula, Hrvatski kinološki savez, Visoko gospodarsko učilište Križevci, Srednja gospodarska škola Križevci, Agronomski fakultet Zagreb – Centar za travnjaštvo, Belje Kooperacija – Farma tovne junadi Poljanski Lug b.b., Veterinarska stanica Križ d.o.o., Farma kokoši nesilica Lukač.

26. velj.
In Memoriam – prof. dr. sc. Igor Štoković

Izv. prof. dr. sc. Igor Štoković rođen je 19. lipnja 1968. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Tijekom studija na Veterinarskom fakultetu, sudjelovao je kao hrvatski branitelj u Domovinskom ratu. Diplomirao je 1997. godine, nakon čega je odradio pripravnički staž u Veterinarskoj stanici Jastrebarsko. Akademske godine 1998./1999. upisao je znanstveni poslijediplomski…

doc. dr. sc. Sven Menčik

pomoćna tehnička suradnica
Mirjana Ričko
  • T: 2390 224

Integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine

Osnove statistike u veterinarskoj medicini
Pasminska svojstva životinja
Uzgoj i proizvodnja životinja

Doktorski studij

Statisticke metode u veterinarskim istraživanjima

Studij na engleskom jeziku

Basic statistics in veterinary medicine
Animal breeding and production
Animal breeds characteristics
Breeding and Husbandry of Rabbits and Furbearers

Izmjere i analiza DNK hrvatskih ovčara

Izvori financiranja: Zaklade Hrvatski ovčar - Canis pastoralis Croaticus
Trajanje: 2017. - 2020.
Uloga ustanove: partner
Kratki sažetak:
Kontakt: prof. dr. sc. Anamaria Ekert Kabalin, akabalin@vef.hr

Genske varijacije dugovječnih svinja i ovaca

Izvori financiranja: Potpora Sveučilišta u Zagrebu
Uloga ustanove: prijavitelj
Kratki sažetak:
Kontakt: prof. dr. sc. Anamaria Ekert Kabalin; akabalin@vef.hr

Zainteresirani ste za studiranje na Veterinarskom fakultetu?

Više o programima