In Memoriam – prof. dr. sc. Igor Štoković

26.02.2019.,

Izv. prof. dr. sc. Igor Štoković rođen je 19. lipnja 1968. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Tijekom studija na Veterinarskom fakultetu, sudjelovao je kao hrvatski branitelj u Domovinskom ratu. Diplomirao je 1997. godine, nakon čega je odradio pripravnički staž u Veterinarskoj stanici Jastrebarsko.

Akademske godine 1998./1999. upisao je znanstveni poslijediplomski studij “Animalna higijena, okoliš i etologija”, kada je i započeo, kao mlađi asistent, svoj znanstveno-nastavni rad u Zavodu za stočarstvo Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Magisterij znanosti stekao je 2004., obranivši rad pod naslovom “Udio kostiju u trupovima simentalske junadi u Hrvatskoj”.

Tri godine kasnije (2007.), obranom doktorskog rada “Fenotipske i genotipske značajke najduljega leđnoga mišića simentalske junadi u Hrvatskoj”, stekao je titulu doktora znanosti iz područja biomedicine i zdravstva. Slijedio je put ka uspješnoj sveučilišnoj karijeri. U zvanje znanstvenog suradnika izabran je 2008., nakon čega je 2009. izabran u znanstveno-nastavno zvanje docenta. U višeg znanstvenog suradnika izabran je 2010., a znanstvenog savjetnika 2012. godine. Iste godine izabran je i u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora u području biomedicinskih znanosti, polju veterinarska medicina, grani animalna proizvodnja i biotehnologija.

Od samog početka rada u Zavodu za stočarstvo, dr. sc. Igor Štoković bio je uključen u dodiplomsku nastavu studenata veterinarske medicine. Također, izborom u znanstveno-nastavno zvanje, počeo je održavati nastavu i na Specijalističkim studijima te Doktorskom studiju iz veterinarskih znanosti.

Znanstvena djelatnost izv. prof. dr. sc. Igora Štokovića bila je povezana s područjem uzgoja i selekcije domaćih životinja radi unaprjeđenja njihovog zdravstvenog i proizvodnog statusa. Svoje spoznaje objedinio je i prezentirao putem više od sto znanstveno-stručnih publikacija, zatim autorskim poglavljima u dvije knjige te uredništvom knjige i zbornika sažetaka znanstveno-stručnog skupa. Osim toga, bio je mentor pri izradi disertacije i jednog specijalističkog rada, recenzent u više znanstvenih časopisa te član Uredničkog odbora časopisa „Mljekarski list“ i „Uzgoj goveda“. Sve navedeno bilo je moguće zbog činjenice da je izv. prof. dr. sc. Igor Štoković od samog početka rada na Veterinarskom fakultetu bio aktivno uključen u mnogobrojne domaće i međunarodne projekte.

Prepoznat kao stručnjak u području stočarstva, napose govedarske proizvodnje, izv. prof. dr. sc. Igor Štoković sudjelovao je u radu većeg broja povjerenstava i odbora Ministarstva poljoprivrede.

Na kraju treba istaknuti da je izv. prof. dr. sc. prof. Štoković iskazivao i brojne druge sklonosti kao što su sport, posebice košarka, zatim glazba, a sigurno su mnogi zapazili i njegove vještine dobrog crtača koje su ostale zapisane kroz mnoge ilustracije za Sveučilišne smotre, kao logo studentske organizacije Equus, te u ilustracijama za znanstvene i stručne skupove, udžbenike i priručnike.