Noć muzeja 2020. u Zavodu za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju

08.04.2020.,

I ove godine po treći put za redom na dan 31. siječnja 2020. godine Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu uspješno je organizirao manifestaciju Noći muzeja 2020 vezano uz temu „Velike obljetnice hrvatskih muzeja’“ i „Stota obljetnica suživota“. Bogatu Muzejsku zbirku razgledalo je više od 500 posjetitelja, među kojom posebnu pažnju i zainteresiranost posjetitelja ukazuje bogata i vrijedna zbirka gipsanih animalističkih motiva Roberta Frangeša Mihanovića, za kojeg se smatra da je jedan od utemeljitelja modernog hrvatskog kiparstva. Nadalje, pripremili smo brojne druge zanimljivosti poput, dermopreparata kunića i perad, kolekcije perja, zubala goveda i konja. Zainteresirani posjetitelji također su imali priliku vidjeti knjižnicu Zavoda te izložene primjerke Spomenice Veterinarskog fakulteta za razdoblja (1919. – 1959.) te (1919. – 1969.), odnosno Izdavačke djelatnosti za razdoblje (1991. – 2011.) godine. Međutim, posjetitelji su imali priliku vidjeti i prolistati  Monografiju povodom 100. Obljetnice Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, na hrvatskom i engleskom jeziku. Također, izložen je i brojni arhivski namještaj koji se i danas koristi u svakodnevnom radu djelatnika Zavoda, a izvorna su djela izrađena prema nacrtima arhitekta Zvonimira Vrkljana (1902. – 1999.). Posebno zanimanje posjetitelja, pobudio je rekonstruirani laboratorij Zavoda u kojem je bila izložena bogata laboratorijska oprema (vage, plamenici, pipete, centrifuge, spektrofotometar, …) te ostali uređaji korišteni u znanstvene ali i stručne aktivnosti Zavoda tijekom sredine 20. Stoljeća. Izložena je i stara nastavna oprema kojom smo vratili naše posjetitelje u razdoblje prije digitalizacije i moderne tehnologije. Uz dermopreparate, različite vrste peradi, kolekcija zubala goveda i konja, izloženi su i preparati smotuljaka runa i vunske niti. Međutim, prikazane su i muzejske slike iz bogate arhive Zavoda koje su posjetiteljima omogućile istinski doživljaj prikaza izvornih pasmina goveda, konja, ovaca i koza, svinja te peradi sredinom 20. stoljeća koje su unazad sto godina obitavale na području Republike Hrvatske. Našim najmlađim posjetiteljima bili su posebno zanimljivi edukativni posteri kojima smo predstavili hrvatske autohtone pasmine domaćih životinja po vrstama.