
IFE WILD WOLF – Akcija prikupljanja uzoraka DNK 2023./2024. je završila, a genetički rezultati upućuju da nema nedavnih slučajeva križanja vukova i pasa.
Jedan od zadatak projekta LIFE WILD WOLF – Konkretne akcije za očuvanje vukova divljima u antropogenim krajobrazima Europe je utvrditi prisutnost križanaca vukova i pasa i pratiti ih u području gdje su prisutni. Završena je prva sezona prikupljanja DNK uzoraka vukova i ukupno su prikupljena 300 uzorka. Suradnja Hrvatskog lovačkog saveza (HLS) sa županijskim lovačkim savezima i Veterinarskog fakulteta Zagreb (VEF) omogućila je sudjelovanje onima koji su se željeli uključiti u ovakve aktivnosti.
S ciljem prepoznavanja mogućih žarišta križanja vukova i pasa, VEF i HLS su od početka projekta LIFE WILD WOLF najavljivali akciju prikupljanja DNK uzoraka diljem Hrvatske, s posebnim fokusom na područje Dalmacije. Ova je regija odabrana kao područje projekta zbog povijesnih događaja križanja vukova i pasa.
Prikupljanje uzoraka trajalo je od rujna 2023. godine, a u akciju su bili uključeni lovci, djelatnici zaštićenih područja i zainteresirani dionici kao što su planinari. Naime, uključivanje lokalne zajednice, posebno iskusnih ljudi, u praćenje ove velike zvijeri ključno je za postizanje što boljih rezultata i njihovo informiranje o stanju vrste. Danas u Hrvatskoj postoji mreža Tragača koja se i dalje razvija, a omogućiti će spoznaje s terena na temelju kojih je moguće donijeti bolje odluke za upravljanje populacijom vuka.
Ukupno je prikupljeno i analizirano 300 uzoraka koji su pored 282 uzorka izmeta, uključili i dlaku, krv i tkivo.
Slika 1 – Izmet vuka
Od toga je 225 uzoraka bilo dovoljno dobro za prepoznavanje vrsta i pojedinih jedinki. Ukupno 182 uzorka bili su uzorci vukova ili mogućih križanaca te je prepoznato 85 različitih jedinki vukova. Naglašavamo kako to nije veličina populacije u RH nego rezultat rada svih koji su se uključili i dali doprinos u prikupljanju uzoraka dok bi za potpuniju sliku trebalo prikupiti tri puta više uzoraka. Među uzorcima su bili i čagljevi i lisice koji žive u istom području kao i vukovi. U analiziranim uzorcima nisu otkriveni križanci prve generacije vuka i psa, kao ni životinje koje bi bile ishod križanja vukova i križanaca prve generacije. Zanimljivo je da su među DNK uzorcima pronađena dva psa čiji je predak iz drugog koljena bio vuk. Najviše prikupljenih uzoraka bilo je s područja Gorskog kotara, Splitsko-dalmatinske županije i Žumberka. Detaljnije informacije možete pronaći na web stranici LIFE projekta (https://www.lifewildwolf.com/).
Slika 2 – Karta rasporeda prikupljenih uzoraka za DNK analize, te rezultati određivanja vrsta i križanosti. Nisu otkriveni križanci prve generacije niti jedinke križanja vuka i križanaca prve generacije Dio uzoraka bio je od ne ciljanih vrsta (lisica, čagalj i pas), a kod dva psa pronađeni su geni vuka iz drugog koljena (Dbx1).
Hrvatski projektni partneri, VEF i HLS zahvaljuju svima koji su sudjelovali i potiču sve zainteresirane na pridruživanje timu Tragača, te sudjeluju u sljedećoj sezoni uzorkovanja koja će započeti 2026. godine! U međuvremenu svatko može prijaviti svoja opažanja vukova putem e-pošte: monitoring@hls.hr.com.
Dodatne informacije o vukovima i novostima o LIFE projektu također se mogu pronaći na www.easywolf.eu.