
Ove godine, Republika Hrvatska je s ponosom ugostila European Wildlife Disease Association (EWDA) radionicu za studente, nudeći sveobuhvatan program kombinirajući hands-on tehnike izravno na terenu, razudbe te prijenos teoretskog znanja. Organiziran sa iznimnom potporom Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, cilj ove radionice bio je osposobiti polaznike s temeljnim znanjima o bolestima i epidemiologiji bolesti divljih životinja, nudeći izravno praktično iskustvo na terenu.
Održana na dvije lokacije – u slikovitim planinama Gorskog kotara i predavaonicama Sveučilišta u Zagrebu – radionica je omogućila studentima da premoste jaz između teoretskog znanja i primjene u stvarnom svijetu. Ključne teme uključivale su nadzor zdravlja divljih životinja, tehnike hvatanja i kemijske imobilizacije životinja, postupke razudbe i izradu epidemioloških studija. Kao nadopuna osnovnom programu, sudionici su također sudjelovali u tri edukativna izleta: posjetu centru za uzgoj tetrijeba u Gorskom kotaru, obilasku farme jelena inspiriranoj modelom farmskog uzgoja na Novom Zelandu otkrivanju povijesti gospodarenja divljim životinjama u Lovačkom muzeju Hrvatskog lovačkog saveza u Zagrebu.
Prof. dr. sc. Dean Konjević, s Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dipl. ECZM i stručnjak za zdravlje i gospodarenje divljim životinjama, imao je ključnu ulogu u teoretskom i praktičnom dijelu radionice. Pridružili su mu se prof. emeritus Đuro Huber, doc. dr. sc. Agnieszka Sergiel i dr. sc. Slaven Reljić –stručnjaci za biologiju i zaštitu velikih zvijeri – koji su velikodušno podijelili svoje stručno znanje i podržali organizaciju događaja.
Kao prva EWDA radionica održana u ovom dijelu Europe, ovaj događaj je bio posebno značajan za promicanje regionalne suradnje. Osim studenata iz ostalih dijelova Europe, na radionici su sudjelovali i sudionici iz Hrvatske, Slovenije, Rumunjske i Bosne i Hercegovine. Izgradili su prekogranične veze i postavili temelje za buduću suradnju, jačajući europsku mrežu stručnjaka sljedeće generacije za zdravlje divljih životinja. Ova inicijativa označava ključni korak u unapređenju istraživanja zdravlja divljih životinja u regiji, potičući mrežu koja će nastaviti pokretati inovacije i napore za očuvanje u godinama koje dolaze.
Posebno se zahvaljujemo Veterinarskom fakultetu kao suorganizatoru radionice, Lovačkom društvu ”Tetrijeb” Čabar, Hrvatskoj veterinarskoj komori i Hrvatskom lovačkom savezu na pomoći u organizaciji ove radionice.
Kim van de Wiel i prof. dr. sc. Dean Konjević, DECZM