Povijest
Zavod za rendgenologiju i fizikalnu terapiju osnovan je 1930. godine, a s obzirom na opremljenost bio je jedan od najvećih i najmodernijih rendgenoloških zavoda u Europi. Akademske godine 1936./1937. uvodi se u nastavu obvezni predmet Rendgenologija i fizikalna terapija u VI. semestru. Nastava i dijagnostički rad se do 1957. godine izvode na staroj lokaciji Fakulteta, a zatim je Zavod preseljen u namjenski izgrađeni i odgovarajuće opremljeni objekt za potrebe rendgenologije i fizikalne terapije u sklopu Fakulteta u Heinzelovoj ulici. Godine 1995. godine osniva se unutar Zavoda kolegij ultrazvučne dijagnostike (prof. emeritus Mensur Šehić) te započinje obavljanje nastavnog, znanstvenog i stručnog rada iz tog, suvremenijeg medicinskog područja.
Znanstveno stručni rad
U dugoj povijesti Zavoda znanstvenoistraživački rad bio je vrlo plodonosan i provodio na više znanstvenih područja. Rezultati tih istraživanja očituju se u brojnim objavljenim radovima i sveučilišnim udžbenicima koji pokrivaju nastavnu problematiku Zavoda. Područje opće rendgenologije objavljeno je u dva udžbenika (1995., 2009.), kliničke rendgenologije u pet udžbenika (1990., 2000., 2002., dva puta 2004.), fizikalne terapije (1997., 2014.), ultrazvučne dijagnostike u jednom udžbeniku (2006.) i kompjuterizirane tomografije u dva udžbenika (2007., 2012.). Velik dio znanstvenih radova u spomenutim udžbenicima proizašao je iz novijih istraživanja, koja su provodili profesori Mensur Šehić, Vladimir Butković, Damir Stanin i suradnici.
Zavod za rendgenologiju, ultrazvučnu dijagnostiku i fizikalnu terapiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavlja ključnu ustanovu u području veterinarske dijagnostike. Znanstveno-klinički rad temelji se na primjeni suvremenih radioloških tehnika u dijagnostici bolesti i ozljeda kod životinja. Zavod pruža usluge kliničke rendgenološke dijagnostike za domaće i divlje životinje, uključujući digitalnu radiografiju, ultrazvuk i CT. Osim kliničke prakse, Zavod aktivno sudjeluje u znanstvenim istraživanjima, objavljujući radove na temu dijagnostičkih metoda i unapređenja terapijskih pristupa, čime doprinosi razvoju veterinarske medicine i obrazovanju budućih stručnjaka.
Ambulanta za fizikalnu terapiju na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu pruža specijalizirane usluge rehabilitacije za domaće životinje, posebno pse i mačke. Osnovana je s ciljem poboljšanja skrbi o životinjama kroz primjenu suvremenih metoda fizikalne terapije, uključujući terapiju laserom, elektroterapiju, magnetoterapiju, terapiju ultrazvukom, hidroterapiju, akupunkturu i vježbe rehabilitacije. Izv. prof. dr. sc. Zoran Vrbanac, istaknuti stručnjak na polju veterinarske fizikalne terapije i rehabilitacije, jedan je od osnivača VEPRA-e (The Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association), organizacije koja promiče napredak u rehabilitaciji životinja. Nakon intenzivnog usavršavanja, 2016. godine položio je prestižni ispit u Sjedinjenim Američkim Državama te stekao titulu Diplomate American College of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation. Jedan je od osnivača te ujedno i Diplomate European College of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation od 2018 godine.
Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Capak certificiran je za provođenje metode radiološke dijagnostike PennHIP (Pennsylvania Hip Improvement Program). Navedena metoda je napredna dijagnostička tehnika za ranu procjenu displazije kukova kod pasa.
Nastava
Na Zavodu se provodi nastava iz tri obvezna i jednog izbornog predmeta integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine na hrvatskom i jednako toliko na engleskom jeziku.
Obvezni premeti:
Opća i klinička rendgenologija / General and Clinical Radiology
Metode fizikalne terapije i dijagnostike / Methods of Physical Therapy and Diagnostics
Bolesti i liječenje pasa i mačaka I / Diseases and Treatements of Dogs and Cats I
Izborni predmet:
Osnove holističke medicine / Fundamentals of Holistic Medicine
Poslijediplomska nastava
Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Capak voditelj je specijalističkog studija „Patologija i uzgoj domaćih mesoždera“.
Izv. prof. dr. sc. Zoran Vrbanac, DACVSMR, DECVSMR voditelj je specijalističkog studija na engleskom jeziku „Veterinary Physical Therapy and Rehabilitation – Certified Canine Rehabilitation Practitioner (CCRP)“.
Izv. prof. dr. sc. Zoran Vrbanac, DACVSMR, DECVSMR suradnik je na specijalističkom studiju „Kirurgija, ortopedija i oftalmologija s anesteziologijom“.
Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Capak suradnik je na specijalističkom studiju „Uzgoj i patologija egzotičnih životinja“.
Radno vrijeme
Radnim danom i subotom: 9 – 11 i 16 – 18 sati
Nedjeljom i blagdanom: 9 – 11 sati
Radno vrijeme za uzgojne preglede PON – PET 12:00 – 14:00 uz prethodnu narudžbu
Ambulanta za fizikalnu terapiju:
Radnim danom: 9 – 12 sati
Kontakt
Kontakt telefonski brojevi:
01/ 2390 – 401
01/ 2390 – 405
Ambulanta za fizikalnu terapiju:
Za fizikalnu terapiju sve narudžbe preko mail adrese fizikalnavef@gmail.com
VAŽNO – ZA NAVEDENE PRETRAGE POTREBNO JE PRETHODNO NARUČIVANJE
CT i UZV pretraga upiti na mail: rtg.vef@gmail.com
RTG za uzgojne potrebe (HD, ED, OCD, spondylosis): rtg.vef@gmail.com
RTG za agility: rtg.vef@gmail.com
Dentalni RTG: rtg.vef@gmail.com
izv. prof. dr. sc. Zoran Vrbanac

- E: zoran.vrbanac@vef.hr
- T: 01/2390-407
izv. prof. dr. sc. Hrvoje Capak

- E: hrvoje.capak@vef.hr
- T: 01/2390-405
dr. med. vet. Ana Javor

- E: ajavor@vef.unizg.hr
- T: 01/2390-405
dr. med. vet. Iva Bacan

- E: ibacan@vef.unizg.hr
- T: 01/2390-405
univ. mag. med. vet. Branimir Škrlin

- E: branimir.skrlin@vef.hr
- T: 01/2390-405
univ. mag. med. vet. Dino Stanin

- E: dino.stanin@vef.hr
- T: 01/2390-401
rtg. tehn. Davor Mataić

- E: davor.mataic@vef.hr
- T: 01/2390-405
bacc. radiol. techn. Filip Kereković
bacc. radiol. techn. Filip Topolnjak
Dorotea Pisačić

Paula Caganić

Anita Bogdanović

Anita Kraljević, univ.mag.med.vet.

- E: akraljevic@vef.hr
- T: 01/2390-407
dr. med. vet. Barbara Mratović

- E: bmratovic@vef.hr
- T: 01/2390-405
Integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine
Metode fizikalne terapije i dijagnostike | |
Opća i klinička rendgenologija | |
Bolesti i liječenje pasa i mačaka I |