
Dana 28. 9. 2023. dekan Veterinarskog fakulteta, prof. dr. sc. Marko Samardžija svečano je otvorio obnovljene prostorije Oporavilišta za divlje životinje Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zahvaljujući sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, na pozivu „Unapređenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za divlje životinje“ Veterinarski fakultet osigurao je sredstva za „Unaprjeđenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za divlje životinje na Veterinarskom fakultetu – WildRescueVEF“ u iznosu od ukupne vrijednosti projekta 847.692,15 EUR.
Projekt je trajao 30 mjeseci a doprinijet će zbrinjavanju većeg broja i vrsta jedinki divljih životinja – gmazova, vodozemaca, ptica i manjih sisavaca te edukaciji osoblja, studenata i javnosti. U periodu trajanja projekta, preuređeni su unutarnji i vanjski prostori Veterinarskoga fakulteta čime je povećan kapacitet smještaja za divlje životinje, a nabavljena je i nova suvremena oprema koja omogućava brzu dijagnostiku i liječenje divljih životinja.
Na predstavljanju je voditeljica projekta, doc. dr. sc. Maja Lukač prisutne provela kroz faze projekta koje su uključivale preuređenje unutarnjih i vanjskih prostora i nabavu opreme te edukaciju djelatnika, studenata i veterinara. Također je opisana i edukacija djelatnika kroz društvene mreže, radionice i izradu edukatvnih letaka.
Projektni tim educirao se i usavršavao tijekom studijskih putovanja, i razmjene iskustava s domaćim i stranim oporavilištima, a neke od tema iz kojih su se dodatno usavršavali obuhvaćale su veterinarsku skrb i kliničku dijagnostiku bolesti divljih životinja, othranu mladunaca, postupke puštanja divljih životinja u prirodu, rehabilitaciju ptica grabljivica, te prihvat i brigu za zaplijenjene jedinke. Članovi tima pohađali su i kongrese iz područja medicine divljih životinja te su na njima izlagali vlastite slučajeve i razmjenjivali iskustva s kolegama iz cijelog svijeta. Svi članovi tima završili su tečaj za rehabilitatore divljih životinja, čime je osigurana kvalitetna skrb za jedinke divljih životinja, ali i prijenos znanja na sve osobe zainteresirane za skrb o divljim životinjama.
Voditeljica projekta posebno je zahvalila studentima i volonterima u Oporavilištu, project managerima u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te Ministarstvu zaštite okoliša i energetike bez čije podrške ovaj projekt ne bi bio ovako uspješno proveden. Posjetitelji su nakon prezentacije pozvani u obilazak Oporavilištem gdje su mogli obići prostorije, razgledati novu opremu, i vidjeti neke od životinja koje se trenutno nalaze na rehabilitaciji.
Za više informacija o Oporavilištu za divlje životinje Veterinarskog fakulteta kliknite na www.wildrescuevef.org
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.