Svečano otvoreno obnovljeno Oporavilište za divlje životinje

12.10.2023., Novosti

Dana 28. 9. 2023. dekan Veterinarskog fakulteta, prof. dr. sc. Marko Samardžija svečano je otvorio obnovljene prostorije Oporavilišta za divlje životinje Veterinarskog  fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zahvaljujući sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, na pozivu  „Unapređenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za divlje životinje“ Veterinarski fakultet osigurao je sredstva za „Unaprjeđenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za divlje životinje na Veterinarskom fakultetu – WildRescueVEF“ u iznosu od ukupne vrijednosti projekta 847.692,15 EUR.

Projekt  je trajao 30 mjeseci a doprinijet će zbrinjavanju većeg broja  i vrsta jedinki divljih životinja – gmazova, vodozemaca, ptica i manjih sisavaca te  edukaciji osoblja, studenata i javnosti. U periodu trajanja projekta,  preuređeni su unutarnji i vanjski prostori Veterinarskoga fakulteta čime je povećan kapacitet smještaja za divlje životinje, a nabavljena je i nova suvremena oprema koja  omogućava brzu dijagnostiku i liječenje divljih životinja.

Na predstavljanju je voditeljica projekta, doc. dr. sc. Maja Lukač prisutne provela kroz faze projekta koje su uključivale preuređenje unutarnjih i vanjskih prostora i nabavu opreme te edukaciju djelatnika, studenata i veterinara. Također je opisana i edukacija djelatnika kroz društvene mreže, radionice i izradu edukatvnih letaka.

Projektni tim educirao se i usavršavao tijekom studijskih putovanja, i razmjene iskustava s domaćim i stranim oporavilištima, a neke od tema iz kojih su se dodatno usavršavali obuhvaćale su veterinarsku skrb i kliničku dijagnostiku bolesti divljih životinja, othranu mladunaca, postupke puštanja divljih životinja u prirodu, rehabilitaciju ptica grabljivica, te prihvat i brigu za zaplijenjene jedinke. Članovi tima pohađali su i kongrese iz područja medicine divljih životinja te su na njima izlagali vlastite slučajeve i razmjenjivali iskustva s kolegama iz cijelog svijeta. Svi članovi tima završili su tečaj za rehabilitatore divljih životinja, čime je osigurana kvalitetna skrb za jedinke divljih životinja, ali i prijenos znanja na sve osobe zainteresirane za skrb o divljim životinjama.

Voditeljica projekta posebno je zahvalila studentima i volonterima u Oporavilištu, project managerima u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te Ministarstvu zaštite okoliša i energetike bez čije podrške ovaj projekt ne bi bio ovako uspješno proveden. Posjetitelji su nakon prezentacije pozvani u obilazak Oporavilištem gdje su mogli obići prostorije, razgledati novu opremu, i vidjeti neke od životinja koje se trenutno nalaze na rehabilitaciji.

Za više informacija o Oporavilištu za divlje životinje Veterinarskog fakulteta kliknite na www.wildrescuevef.org

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.