Ispuštanje risa u Nacionalnom parku Plitvička jezera

31.03.2023., Događanja, Novosti

Dana 24. ožujka 2023. godine u Čorkovoj uvali Nacionalnog parka Plitvička jezera ispušten je mužjak risa koji je dva mjeseca ranije uhvaćen u rumunjskim Karpatima. Ovo je šesti, i posljednji ris, koji je u sklopu LIFE Lynx projekta naseljen u Hrvatsku.

Projekt LIFE Lynx se provodi od 2017. i završava 2024. godine, a glavni cilj projekta je bio naseljavanjem risova iz Karpata u Sloveniju i Hrvatsku zaustaviti parenje u srodstvu koje ugrožava opstanak dinarske populacije. Koordinatorica provedbe projekta za Hrvatsku je izv. prof. dr. sc.  Magda Sindičić, a u provedbi još sudjeluju naši djelatnici prof. dr. sc. Tomislav Gomerčić, Ira Topličanec, dr. med. vet. te Silvia Blašković, dr. med. vet.

Najvažniji cilj projekta je bio naseljavanjem risova iz Karpata u Sloveniju i Hrvatsku zaustaviti parenje u srodstvu koje je ugrožavalo opstanak dinarske populacije. Projekt LIFE Lynx ulazi u posljednju godinu provedbe i možemo reći da su dosadašnji rezultati odlični. Do sada je u sklopu projekta u Hrvatsku i Sloveniju naseljeno ukupno 16 risova, 11 ih je uspostavilo teritorij,  za njih četvero (Doru, Pino, Maks i Zois) ne možemo potvrditi da su živi, a posljednji naseljeni Kras je još u fazi istraživanja. Danas su u Hrvatskoj prisutna četiri risa koji su naseljeni iz Karpata – ris Boris uspostavio je teritorij na Maloj Kapeli, a na Velebitu žive naseljeni risovi Emil, Ljubomir i Alojzije, a fotozamkama imamo zabilježen i njihove potomke. Poseban uspjeh projekta je što se naseljavanjem  tri ženke i dva mužjaka u slovenske Alpe vratilo  risa u područje gdje duže od 100 godina nije bila zabilježena reprodukcija ove vrste.

Autor slike: Nino Salkić

LIFE Lynx projekt je jedan od najkompleksnijih konverzacijskih projekata koji se trenutno provodi u Europi i iznimna je čast biti dio takvog međunarodnog tima stručnjaka. Osim hvatanja, karantene i transporta divljih životinja, uspostavili smo i sustav praćenja stanja populacije risa koji se bazira na fotozamkama, praćenju životinja pomoću telemetrijskih ogrlica, prikupljanju uzoraka za izolaciju DNA i analizi DNA, te prikupljanju svih dostupnih znakova prisutnosti risa u javno dostupnu bazu http://lynx.vef.hr/.
U sklopu projekta provode se i mnoga znanstvena istraživanja, a na našem fakultetu je u tijeku i izrada dva doktorata vezana uz projekt.

Više detalja o provedbi projekta dostupno je na:

https://www.lifelynx.eu/

https://www.facebook.com/lifelynx.hr/

https://www.instagram.com/life.lynx/

 

Skip to content