Dana 2. prosinca 2024. godine, u kliničkoj predavaonici Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održana je stručna radionica pod nazivom “Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova” u organizaciji Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske veterinarske komore i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Znakovitost datuma održavanja radionice proizlazi iz činjenice da se tjedan dana ranije, od 18. do 24. studenoga, obilježavao Svjetski tjedan podizanja svijesti o antibioticima, što je dodatno naglasilo potrebu za ovim tipom radionica. Program je obuhvatio niz stručnih predavanja i diskusija podijeljenog u 3 tematske skupine. U prvom dijelu su se obrađivale teme vezane uz koncept „Jednoga zdravlja“, europske propise i načela razborite primjene veterinarskih lijekova, dok su druga i treća skupina predavanja imale ulogu upoznavanja polaznika s recentnim istraživanjima i prihvaćenim smjernicama za uporabu antimikrobnih lijekova u radu s kućnim ljubimcima, odnosno farmskim životinjama i konjima.
U uvodnom dijelu radionice, Ivana Bazina, viša savjetnica u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane, okarakterizirala je opasnost antimikrobne rezistencije (AMR) navodeći zabrinjavajuće podatke o stopama smrtnosti povezanima s AMR-om u svijetu i predviđanjima da bi do 2050. godine oko 8,2 milijuna smrti moglo biti povezano s AMR-om te objasnila koja su nastojanja svijeta, Europske unije i Republike Hrvatske po pitanju borbe protiv ove opasnosti.
Nakon uvodnog dijela, u svrhu samoprocjene znanja, proveden je kratki ulazni upitnik koji se sastojao od pitanja vezanih uz predavanja iz radionice. Rezultati su također bili korisni u svrhu usporedbe znanja po završetku radionice i identifikacije područja za koje je potreban dodatni napor u osvještavanju, ali i procjenu učinkovitosti radionice.
Prvu skupinu predavanja je otvorio prof. dr. sc. Frane Božić sa Zavoda za farmakologiju i toksikologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u kojemu je predstavio povijesni okvir razvoja AMR-a i značaja tog problema u kontekstu jednoga zdravlja. Hrvoje Pavasović, viši stručni suradnik Zavoda za farmakologiju i toksikologiju upoznao je polaznike s važećim europskim uredbama, Uredbom (EU) 2019/6 o veterinarskim lijekovima i Uredbom (EU) 2019/4 o ljekovitoj hrani za životinje, s naglaskom na članke uredbe koji se tiču antimikrobnih lijekova. Prvu skupinu predavanja je zatvorio Nikola Čudina, asistent sa Zavoda za farmakologiju i toksikologiju s predavanjem u kojemu su razjašnjena načela razborite primjene antimikrobnih lijekova i pružen radni okvir za sljedeće skupine predavanja.
U drugoj skupini predavanja su polaznici imali priliku upoznati se s perioperacijskom i postoperacijskom primjenom antibiotika koju je objasnila Ena Oster, asistentica sa Zavoda za farmakologiju i toksikologiju, a priznate protokole antimikrobnog liječenja pasa i mačaka predstavila je izv. prof. dr. sc. Iva Šmit s Klinike za unutarnje bolesti Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Nakon pauze za ručak, slijedila je posljednja skupina predavanja koju je otvorio prof. dr. sc. Nino Maćešić s Klinike za porodništvo i reprodukciju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s predavanjem o cjelovitom pristupu liječenju mastitisa krava, a posljednje predavanje u danu održala je prof. dr. sc. Zrinka Štritof sa Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na temu uporabe antimikrobnih pripravaka u liječenju bakterijskih infekcija konja.
Između svih skupina predavanja postojalo je predviđeno vrijeme za pitanja polaznika i rasprave, a po završetku programa održan je izlazni kviz znanja koji je pokazao vrlo zadovoljavajuće poboljšanje u znanju polaznika i očiglednu korist ove radionice.
Ivana Bazina je u završnoj riječi navela da je predviđeni program radionice u potpunosti odrađen unutar predviđene satnice, a sudjelovalo mu je četrdesetak sudionika, iz segmenta velike i male prakse. Najavljen je ujedno plan organizatora za nastaviti s ovakvim radionicama na području cijele Hrvatske, već početkom iduće godine, o čemu će zainteresirani biti pravovremeno obaviješteni.