LIFE DINALP BEAR najbolji je projekt očuvanja prirode u Europi

29.10.2020., Novosti

U srijedu, 21. listopada 2020., u sklopu proslave Europskog zelenog tjedna, žiri Europske komisije proglasio je najbolje LIFE projekte koji su završeni prošle godine. Nagrade LIFE već 14 godina prepoznaju najinovativnije, najinspirativnije i najučinkovitije LIFE projekte. Nagrađeni su najbolji projekti u sljedećim kategorijama: okoliš, priroda i učinak na klimu. Među 15 odabranih projekata LIFE DINALP BEAR pobijedio je kao najbolji projekt u kategoriji priroda.

Projekt LIFE DINALP BEAR – Upravljanje i zaštita populacije smeđih medvjeda u sjevernim Dinaridima i Alpama, koordiniran je od strane Zavoda za gozdove Slovenije, a okupio je partnere iz četiri države: Slovenije, Hrvatske, Italije i Austrije. Od hrvatskih partnera sudjelovali su Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Autocesta Rijeka-Zagreb. Financijski, osim EU hrvatske partnere podržalo je Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske, te njemačka odnosno švicarska organizacija Euronatur i Bernd Thies. Međunarodna suradnja i zajednička rješenja za bolji suživot s medvjedima uvjerila su članove žirija Davida Sassolija – predsjednika Europskog parlamenta, Ambroise Fayolle – potpredsjednika Europske investicijske banke i Lucianu Miu – istraživačicu s Imperial College iz Londona. Više o postignućima projekta LIFE DINALP BEAR možete pročitati u Izvještaju za laike pripremljenom na kraju projekta.

Rok Černe, koordinator projekta iz Zavoda za gozdove Slovenije komentirao je nagradu: “Unatoč završetku projekta, naš se rad nastavlja, jer smo uspostavili neke uzorne dobre prakse koje doprinose smanjenju sukoba između medvjeda i ljudi i povećanju tolerancije ljudi za suživot sa smeđim medvjedima. Ta ćemo rješenja i ubuduće koristiti.” Ključna područja u kojima partneri nastavljaju raditi su standardizirano praćenje stanja populacije (monitoring), preventivne mjere, interventne mjere kada medvjedi ulaze u naselja i suradnja s ljudima koji žive na područjima gdje obitava smeđi medvjed.

U svojoj reakciji na nagrade, europski povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius rekao je: “Inspirativni finalisti i dobitnici ovih LIFE nagrada pokazuju da postoje rješenja za planetarne izazove gubitka biološke raznolikosti, klimatskih promjena, nestašice resursa, pa čak i hitnih zdravstvenih stanja . Ove pojedinačne priče o uspjehu trebaju se brzo širiti u cijeloj EU kako bi se EU pomoglo u postizanju ambicioznih ciljeva EU Zelenog dogovora”.

Europska komisija svake godine obilježava Zeleni tjedan EU-a, a ove se godine zbog situacije s koronavirusom događaj održao putem interneta. Glavna tema tjedna bila je priroda i biološka raznolikost.

Linkovi:

Presentation video of the LIFE DINALP BEAR project.

LIFE DINALP BEAR project website

EU recognises best nature, environment and climate action projects

Kontakti za medije:

Đuro Huber, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (huber@vef.hr , +385 98 256 506)

Slaven Reljić, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (sreljic@vef.hr , +385 91 584 6114)