Muzejska radionica Zavoda za veterinarsku biologiju u Čazmi

07.02.2020., Novosti

U Gradskom muzeju Čazma Centra za kulturu Čazma nastavnici Zavoda za veterinarsku biologiju Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Maja Popović, prof. dr. sc. Ksenija Vlahović i doc. dr. sc. Daniel Špoljarić sudjelovali su 5. veljače 2020. u muzejskoj radionici Svjetski ljudi, a naši Čazmanci – Aleksandar Marks i dr. Ivo Horvat u okviru muzejskog edukativnog programa Moj zavičaj – to sam ja. Tom su prilikom održali dvije radionice izrade herbarija u Osnovnoj školi Čazma za učenike šestih razreda. Za građanstvo održali su predavanje o radu prof. dr. sc. Ive Horvata na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u razdoblju od 1947. do 1963. godine.

Prof. dr. sc. Ivo Horvat rođen je 1897. u Čazmi te postaje poznat hrvatski i svjetski botaničar. Prvi je u Hrvatskoj uveo ekološko-vegetacijsko kartiranje prostora temeljeno na fitocenološkom snimanju i unosu u karte. Horvatovim zalaganjem proglašeno je više prirodnih rezervata: Nacionalni park Risnjak u Hrvatskoj i Nacionalni park Pelister u Makedoniji, kao i manji rezervati kao što su šumski rezervati lička Plješivica, kanjonska dolina Zelenjak i močvarni cret Dubravica u Hrvatskom zagorju. Tijekom višegodišnjeg neumornog istraživanja skupio je najveći osobni herbar jugoistočne Europe s više od 75 000 listova koji se danas čuva u Botaničkom zavodu Pridoslovno-matematičkoga fakulteta u Zagrebu.