Dekanska konferencija visokoobrazovnih ustanova veterinarske medicine iz regije

05.10.2023., Novosti

U Sarajevu je od 21. do 24. rujna 2023. održana Dekanska konferencija visokoobrazovnih ustanova veterinarske medicine regiona u organizaciji Veterinarskoga fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Uz domaćina iz Sarajeva na konferenciji su sudjelovali dekani veterinarskih fakulteta iz regije: dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekanica Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani prof. dr. Breda Jakovac Strajn, dekan Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu prof. dr. Milorad Mirilović i dekan Fakulteta veterinarske medicine Sveučilišta sv. Ćirila i Metodija u Skopju prof. dr. Lazo Pendovski.

Kao što se iz Deklaracije koju je  potpisalo pet dekana iščitava, poticaj za ovu, po prvi put održanu dekansku konferenciju visokoobrazovnih veterinarskih ustanova bili su zajednički prepoznati izazovi i potencijali visokoškolskih, znanstvenih i istraživačkih veterinarskih ustanova u kontekstu jednog zdravlja. Naime u okolnostima sve češćih pojava bolesti koje se prenose sa životinja na ljude (zoonoza), globalnih klimatskih promjena i ekstremnih vremenskih nepogoda te ugroženosti globalnog lanca prehrane veterinarski fakulteti svojim obrazovnim, stručnim i znanstvenim djelatnostima daju strateški doprinos i svojim matičnim državama, i regiji, i međunarodnoj zajednici. Suradnja ovih fakulteta u regiji, s obzirom na njihovu povijesnu povezanost i aktualne zajedničke aktivnosti, kroz internacionalizaciju i prijenos znanja i iskustava omogućit će svakomu od njih brži i ekonomičniji napredak.

Dekani pet veterinarskih fakulteta u regiji potpisali su  multilateralni sporazum kojim se definiraju područja i aktivnosti međusobne suradnje u uspostavi novih i modernizaciji postojećih studijskih programa i programa cjeloživotnog učenja, suradnji u znanstvenim i istraživačkim aktivnostima, razmjeni istraživačkih kapaciteta, uključujući materijalne resurse i ljudske potencijale, potpori u stručno-savjetodavnim i stručno-operativnim poslovima te suradnju u internacionalizaciji, međunarodnoj i međuinstitucijskoj mobilnosti te međunarodnoj akreditaciji potpisnica sporazuma.

Kao međunarodno poznat i s diplomom priznatom na europskom tržištu rada, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ponosan je što je potpisnik ove deklaracije i sporazuma – i kao lider u područjima u koja će dio veterinarskih fakulteta iz regije tek ući (EAEVE akreditacija) i kao ravnopravan partner fakultetima iz regije u nastojanju da svaki od njih odgovorno ispunjava svoju obrazovnu, profesionalnu i društvenu ulogu.