8. izdanje međunarodnog kongresa Veterinarska znanost i struka nikad jače

21.10.2019., Događanja

Međunarodni kongres Veterinarska znanost i struka jedan je od najrelevantnijih veterinarskih kongresa u Hrvatskoj koji Veterinarski fakultet organizira svake dvije godine i održan je od 10. – 12. listopada 2019. u predavaonicama, vježbaonicama, klinikamai studentskim prostorijama Veterinarskoga fakulteta. Kongres je ove godine također bio dio događanja kojima se svečano obilježava 100. godina postojanja i rada Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.

U ta tri dana, preko 350 sudionika prisustvovalo je zanimljivim pozvanim predavanjima i usmenim izlaganjima podijeljenih u 6 tematskih cjelina – veterinarsko javno zdravstvo, farmske životinje, konji, male životinje, egzotične i divlje životinje te slobodne teme. Na 14 radionica iz raznih područja veterinarske medicine- teme iz klinike malih i velikih životinja, od osnovnih do naprednijih dijagnostičkih i laboratorijskih metoda te radionice koje se bave razvojem tzv. životnih vještina (soft skills) sudjelovalo je preko 150 osoba, veterinara praktičara, nastavnika i studenata. Ove je godine  zaprimljen najveći broj sažetaka dosada, te je bilo prezentirano ukupno 109 radova, od čega 45 usmenih  prezentacija  te  64 poster prezentacije.

Kongres je otvorila profesorica Renate Weller sa Kraljevskog veterinarskog koledža u Londonu (Royal Veterinary College) predavanjem „The veterinary graduate of today: fit for purpose?“- u kojem je propitkivala koliko je dosadašnja veterinarska edukacija prilagođena suvremenim izazovima veterinarske struke, a pitanja koja je postavila priustnima odnosila su  se općenito na studente i načine podučavanja u visokom obrazovanju danas.

U ovogodišnjem izdanju kongresa ponovno je održan „Dan doktorata“, izlaganja mladih doktoranada. Na ovaj način promovirana je trenutna znanstvena izvrsnost i predstavljena budućnost znanstvenog razvoja veterinarske medicine.

Posebno želimo istaknuti predavanja namijenjena građanstvu, koja su se održavala kao dodatni dio programa u subotu prijepodne na temu Jednog zdravlja – veze između zdravlja ljudi i životinja teuloge koju veterinari imaju u očuvanju javnog zdravlja. Vrlo zanimljiva izlaganja kroz koja je prikazan možda manje poznati dio veterinarske struke održali su sjajni predavači izv. prof. dr. sc.  Prof. Andrea Gudan Kurilj, dr. vet. med, Dipl. ECVP, doc. dr. sc. Vladimir Savić, dr. vet. med i izv. prof. dr. sc.  Prof.  Nevijo Zdolec. Uz live stream na Facebook stranici Veterinarskog fakulteta predavanja su mogli pratiti i svi oni koji su bili spriječeni prisustvovati uživo.

Pokroviteljstvo te financijska pomoć pristigli su od Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Organizacija skupa ne bi bila moguća bez potpore sponzora, kojim se ovom prilikom zahvaljujemo, srebrnom sponzoru MEDICAL INTERTRADE, brončanom sponzoru DECHRA te ostalim sponzorima –  AGROPROTEINKA, BIG BLUE, DDL, ELDAN, KUŠIĆ PROMET, LABOKLIN, MEDICINSKA NAKLADA, NOACK, RAUCH I USTANOVA ZOOLOŠKI VRT GRADA ZAGREBA.

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju i vidimo se ponovno za dvije godine!