Svečano je otvoren Edukacijski centar o zaštićenim morskim životinjama i društveno korisnom učenju

02.06.2019., Događanja

Na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu dana 31. 5. 2019. svečano je otvoren Edukacijski centar o zaštićenim morskim životinjama i društveno korisnom učenju kao adekvatan prostor za održavanje raznih tipova edukacije za studente, nastavnike i zainteresiranu javnost.

Edukacijski centar otvoren je u prisustvu visokih gostiju, dekana i rektora veterinarskih fakulteta iz Europe i svijeta prigodom održavanje Generalne skupštine EAEVE-a. Više od 200 uzvanika prisustvovalo je Edukacijskom dijelu generalne skupštine Europskog udruženja ustanova za veterinarsku naobrazbu (EAEVE) koja se održavala 31. svibnja na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon radnog dijela skupštine, uzvanici su se uputili u obilazak Veterinarskog fakulteta prilikom kojeg je upriličeno svečano otvorenje Edukacijskog centra financirano sredstvima „Plavog projekta“.

Na taj način je projektom „Plavi projekt- doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu“ opremljen i uređen prostor u kojem studenti mogu nastaviti sa razvojem društveno korisnih projekata i građanskim angažmanom u području zaštite morskih životinja. Edukacijski centar studenti će koristiti za razvoj osobnih projekata, učenje te stvaranje i realizaciju zajedničkih ideja.

Paralelno uz otvorenje Edukacijskog centra, 30 studenata koji sudjeluju u Plavom projektu usred su provođenja svojih društveno korisnih projekata, njih 10, koje su osmislili na nastavi predmeta „Osnove biologije i fiziologije morskih sisavaca“ uz pomoć nastavnika i mentora iz organizacija civilnog društva.  Studenti projekte provode u Puli, Murteru i u Zagrebu, a sastoje se od cijelog niza edukativnih aktivnosti u zajednici koje su studenti sami osmislili kao mini-projekte čije je financiranje predviđeno u sklopu projekta.

Partneri na ovom projektu omogućili su studentima potpuno novi pristup učenju od onoga na koji su navikli, te time potaknuli njihovo aktivno i svrhovito sudjelovanje u životu lokalne zajednice svojim stručnim doprinosom.

Za sve informacije o projektu pratite službenu Facebook stranicu Plavog projekta“ (https://www.facebook.com/plaviprojekt/) ili Web stranicu udruge Argonauta (www.argonauta.hr).

Projekt traje 18 mjeseci (do listopada 2019.), sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 854.018, 21 Kn, a njegova ukupna vrijednost iznosi 1.004.727,31 Kn. Nositelj projekta je Udruga Argonauta iz Murtera, a partneri na projektu su Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Morski obrazovni centar Pula. Projekt se provodi na području Šibensko- kninske, Zagrebačke i Istarske županije.