Edukativna izložba Farmica – upoznajmo Hrvatsku kroz životinje

17.10.2022., Novosti

Udruga studenata veterinarske medicine Equus poziva sve zainteresirane da u subotu 22. listopada 2022. od 10 do 17 sati posjete kampus Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i na izložbi Farmica – upoznajmo Hrvatsku kroz životinje na inovativan i zabavan način upoznaju autohtone hrvatske pasmine domaćih životinja. Cilj je ovoga projekta uputiti na problem ugroženosti i malobrojnosti pasmina koje su nekoć imale ključnu ulogu u društvenom, kulturnom i gospodarskom razvoju Hrvatske. Ono što je nekoć bilo blago i bogatstvo svakog kućanstva i prepoznatljiva oznaka hrvatske proizvodnje, danas znatno brojčano stagnira i gotovo se ni ne spominje u kontekstu uzgoja i iskorištavanja. Za autohtone hrvatske pasmine može se reći da su dio nematerijalne kulturno-povijesne baštine Republike Hrvatske s obzirom na njihovu važnost u ne tako dalekoj prošlosti, stoga želimo podići svijest o trenutačnom stanju i istaknuti potrebu za njegovanjem i održavanjem ovog aspekta hrvatske povijesti. S obzirom na industrijalizaciju i odmak od ruralnog načina života, ovo je idealna prilika da se iz prve ruke upoznate sa korijenima hrvatskog gospodarstva i načina života.

Izložba Farmica edukativnog je karaktera, a ulazak na izložbu je besplatan. Posjetitelji će moći vidjeti više od 20 pasmina hrvatskog podrijetla, a osim životinja predstavit će se i obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja se uz uzgoj autohtonih pasmina bave i izradom proizvoda animalnog podrijetla prema načelu „od polja do stola“.  Od zabavnog sadržaja održat će se agility demonstracija radnih pasmina pasa, scenski tematski nastup Kulturno-umjetničkog društva Sveta Ana i scenska točka lipicanske barokne raskoši – jedinstveni nastup barokne tematike s lipicanskim konjima kao glavnim akterima. Osim toga pripremaju se i radionice testiranja kvalitete animalnih proizvoda, radionica mužnje, kvizovi znanja i još mnogo toga.

Iako su organizatori studenti veterine, projekt je iznimno interdisciplinaran i naglašava potrebu uzajamne suradnje i premošćivanja jaza između poljoprivrednih i veterinarskih djelatnosti kako bismo došli do zajedničkog cilja – a to je njegovanje hrvatske baštine, proizvodnje, zdravlja i malog čovjeka, sve u duhu koncepta Jedno zdravlje (One Health). Pozivamo vas da nam se pridružite i pogledate ovu jedinstvenu izložbe na našem fakultetu.