Festival znanosti i Dan otvorenih vrata Veterinarskoga fakulteta

19.04.2022., Novosti

Nakon dvije godine pauze zbog pandemije bolesti COVID-19 Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ponovno će otvoriti svoja vrata za posjetitelje i u sklopu Festivala znanosti raznovrsnim radionicama pokazati što sve naši nastavnici i studenti rade.  To će ujedno biti i Dan otvorenih vrata te vas pozivamo da nam se u subotu 7. svibnja 2022. od 11 do 16 sati pridružite i aktivno sudjelujete u sadržajima koje smo vam pripremili.

Na Zavodu za sudsko i upravno veterinarstvo održat će se predavanje  Živjeti znači umirati – promjene u tijelu nakon smrti te predavanje i izložba Kukci kao skriveni svjedoci vezano za veterinarsku forenziku i u suradnji sa Zoologijskim zavodom Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na predavanjima će biti riječ o postmortalnim promjenama, odnosno promjenama koje se događaju u tijelu nakon uginuća životinje i forenzičkoj entomologiji kao zasebnoj grani veterinarske forenzike. U sklopu izložbe prikazat ćemo koloniju kukaca (porodica Dermestidae) uzgojenu u forenzičke svrhe na Zavodu za sudsko i upravno veterinarstvo, različite vrste kukaca koje možemo pronaći na mjestu događaja, razvojne stadiji pomoću stereomikroskopa te ćemo predstaviti i različite druge poučne materijale vezane za forenzičku entomologiju.

Na Zavodu za fiziku održat će se radionica Magija fizike na kojoj će se demonstrirati eksperimenti iz fizike koji izgledaju kao mađioničarski trikovi, a u eksperimente ćemo uključiti i posjetitelje. Izvest ćemo više eksperimenata iz elektriciteta, uzgona tijela u tekućini (Arhimedov zakon), demonstrirat ćemo viskoelastičnost, paradoksalni eksperiment vezan za Brenoullijevu jednadžbu.

Na Zavodu za anatomiju, histologiju i embriologiju održat će se radionica Put od jajne stanice do mozga! Za vrijeme kratkog uvodnog predavanja sudionici će se upoznati s osnovnim procesima od oplodnje jajne stanice do razvoja živčanih stanica odnosno mozga. Budući da su predavanje i radionica namijenjeni djeci nižeg uzrasta i osnovnoškolcima predavanje, sadržaj će biti prilagođen uzrastu s brojnim animacijama. Nakon kratkog izlaganja sudionici će se iz Amfiteatra prošetati kroz Anatomski muzej do sekcijske dvorane. U Anatomskom muzeju posjetitelji će vidjeti kosture različitih domaćih i divljih životinja. U sekcijskoj dvorani organizirat ćemo radionicu na kojoj ćemo sudionike upoznati s jajnim stanicama („jaje“), pokazati dijelove jajne stanice te objasniti kako se od jedne stanice razvije živčani sustav, tj. cijeli organizam. Osim toga sudionicima ćemo pokazati različite vrste stanica živčanog sustava koje ćemo crtati na pametnoj ploči kao i na papirima. Neposredno prije radionice od gipsa ćemo napraviti modele mozga koje će sudionici bojiti vodenim bojama te ćemo se natjecati tko će oslikati najljepši mozak. U sekcijskoj dvorani bit će izloženi različiti preparati mozga te će se sudionici upoznati s anatomijom mozga različitih vrsta životinja.

Iz područja histologije održat će se izložba ulja na platnu s temom stanica i tkiva koja grade organizam – Život kroz stanice. Zbirka sadržava 110 izložaka raspoređenih u histološkoj vježbaonici i uzduž hodnika Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju (drugi kat). Uz stručno vodstvo studenata demonstratora posjetitelji će moći razgledati zbirku i doznati više o čaroliji zajedničkog djelovanja pojedinih stanica udruženih u tkiva i organe. Većina slika popraćena je i fotografijama pravih histoloških preparata s pripadajućim obrazloženjima na Instagram stranici: vef_hista.

Naši će histolozi održati i radionicu Bitak prije života kao kratku (15-minutnu) edukaciju o embriološkom razvoju životinjskog organizma. Usporedno s predavanjem razgledat će se označeni izlošci različitih životinjskih vrsta tijekom razvoja. Završnih desetak minuta posjetitelji će provjeriti svoje nove spoznaje slaganjem dijelova načinjenih prema izlošcima.

Na Zavodu za fiziologiju i radiobiologiju održat će se izložba i radionica Makroskopski i mikroskopski oblici života. Pripremit ćemo kratki kviz, prezentaciju i izložbu osmišljenu kao dvije sekcije. Prva sekcija, Mikroskopski oblici života, prikazat će krvne stanice putem postera i putem svjetlosnog mikroskopa na preparatu krvnog razmaza. Također, u ovoj će sekciji putem postera biti prikazani različiti mikroorganizmi koji žive u predželucima preživača i fermentacijom probavljaju hranu koju su životinje pojele. Posjetitelji će moći pod svjetlosnim mikroskopom nativno pogledati mikroorganizme, a kao dokaz njihove aktivnosti i proizvodnju plinova tijekom fermentacije. Dio ove sekcije posvećen je i mikroskopskom promatranju stanica koje nakon spajanja stvaraju novi život – jajnih stanica i spermija. Druga sekcija, Makroskopski oblici života, održat će se putem radionice kroz zanimljivu prezentaciju i videomaterijale o znanstvenim spoznajama kroz nekoliko anegdota u području istraživanja bioloških učinaka zračenja na različite životinjske vrste. Interaktivni digitalni i printani sadržaji (kviz, prezentacija, poster) bit će prilagođeni svim uzrastima djece i općoj populaciji. U ovoj će se sekciji posjetitelji, također, putem postera upoznati s evolucijom srca i krvožilnog sustava riba, vodozemaca, gmazova i sisavaca, dok će na živim životinja u nastambama promatrat evoluciju tog sustava na djelu.

Klinika za unutarnje bolesti održat će izložbu Život u životu na kojoj će izložiti postere koji prikazuju prisutnost „jednog života u drugom životu“, odnosno krvne parazite u krvnim razmazima  pasa, prisutnost tumora u organizmu i slične zanimljivosti iz svakodnevnog života na Klinici za unutarnje bolesti (Babesia canis, Babesia gibsoni, Dirofilaria spp., Anaplasma spp. te Hepatozoon canis).

Lovačka sekcija dr. Oto Rohr održat će radionicu Živo, a mrtvo – godišnji ili cjeloživotni ciklus rasta roga. Rogovi su izrasline na glavi pojedinih vrsta životinja. Prema građi roga životinje dijelimo na šupljorošce i punorošce. Kod šupljorožaca rogovi rastu cijeli život, a prema građi su rožnate tvorevine. Punorošci imaju rogovlje građeno poput prave kosti koje se svake godine odbacuje te ponovno izrasta  i na taj način predstavlja jedino tkivo sisavaca sposobno za potpunu regeneraciju. Njihov rast završava za 120 dana, što ih čini jednim od najbrže rastućih tkiva sisavaca. Radionica se sastoji od tri dijela. U uvodnom će se dijelu sudionici  na predavanju upoznati s pojedinim vrstama životinja koje posjeduju rogove, razlikama u građi i razvoju između rogova šupljorožaca i punorožaca. U interaktivnom dijelu radionice posjetitelji će moći vidjeti preparate rogova te samostalno kroz slike, pojmove i opise spajati pojedine vrste životinja sa odgovarajućim tipom rogova, te sastaviti njegov ciklus rasta. U posljednjem dijelu radionice sudionici će imati prilike izraditi model roga i ponijeti ga za uspomenu.

Udruga studenata veterinarske medicine EQUUS priprema izložbu Mini Reptilomanija+. Studentske prostorije na Veterinarskom Fakultetu pretvorit će se u malu džunglu u kojoj će biti izložene razne egzotične životinje, kao što je kraljevski piton. Egzoti su danas sve više kućni ljubimci te studenti Veterinarskog fakulteta imaju potrebu i želju upoznati širu javnost s brigom, hranidbom i načinom držanja takvih životinja. Za vrijeme gledanja izložbenih primjeraka studenti-volonteri pričat će o zanimljivostima svih životinja koje se tamo nalaze i spremno odgovarati na sva pitanja posjetitelja. Bit će omogućeno fotografiranje sa životinjama uz, naravno, naučenih nekoliko trikova kako pristupiti i držati tu životinju. Na kraju obilaska izložbe bit će i kviz znanja za one najhrabrije, da mogu provjeriti koliko su naučili dolaskom na izložbu.

Udruga studenata veterinarske medicine IVSA priprema radionicu S IVSA-om oko svijeta. Studenti su osmislili interaktivnu, edukativnu radionicu putem koje će se sudionici upoznati sa zanimljivim činjenicama o životinjama iz različitih dijelova svijeta budući da IVSA kao studentska udruga inače održava međunarodne razmjene studenata.

Radionica će se održavati u novim studentskim prostorijama Vet skill and chill, koje su peuređene kao postaje koje će predstavljati različite kontinente, a naše ćemo sudionike, kojih bi po terminu bilo oko 20-25, rasporediti po postajama u manje timove od 4 do 5 osoba po postaji. Na svakoj postaji rješavat će se zanimljivi zadaci u obliku kvizova ili raznih igara, a za timove najuspješnijih osigurane su nagrade.

 

 

 

 

 

Skip to content