Internship program “Male životinje” u akademskoj godini 2021./2022.

16.02.2023., Novosti

Jednogodišnje tzv. internship programe iz područja kliničkih znanosti Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu provodi od 1. prosinca 2018. godine, a nove diplome dodijeljene su nedavno. U Dvorani za sjednice 26. siječnja 2023. godine diplome uspješno završenog internship programa dvjema polaznicama, Roberti Čordaš, dr. med. vet. i Ani Ševerdiji, dr. med. vet. dodijelio je dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija u prisutnosti prof. dr. sc. Nikše LemeDiplomate EVBS® (europski specijalist veterinarske dermatologije) kao voditelja Internship programa na Fakultetu, pročelnice klinika Fakulteta izv. prof. dr. sc. Mirne Brkljačić i prof. dr. sc. Nine Maćešića, prodekana za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju. Čestitamo!

Internship program na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu traje 52 tjedna s ukupno 12 tzv. rotacija na različitim kliničkim disciplinama, što kandidatima osigurava stjecanje svih kliničkih vještina nužnih za nastavak daljnje izobrazbe u specijalističkim disciplinama. Nastavak izobrazbe uključuje i na mogućnost prijave u tzv. residency odnosno specijalističke programe europskog ili američkog koledža veterinarske medicine (v. EBVS) čijim se završetkom stječe titula specijalista (diplomate) kao službeni dokaz najviše razine stručnosti unutar pojedinih područja veterinarske medicine u Europi, pa i Sjedinjenim Američkim Državama.

Intenzivnih godinu dana rada s pacijentima pod nadzorom znanstveno-nastavnog osoblja Fakulteta, rezidenata i stručnih suradnika, na klinikama na kojima ne nedostaje najrazličitijih slučajeva u svako doba dana i noći, uz vođenje evidencije obrađenih slučajeva i njihovih prikaza, sudjelovanje u čitanju odabranih časopisa i udžbenika, uključujući sudjelovanje u stručnim sastancima klinike, svakom kliničaru jamči vrijedna iskustva, osobito u počecima stručnog usavršavanja na putu do već spomenutih najviših razina.

Internship program Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu trenutno uključuje sljedeće rotacije:

1. Uvod (orijentacija) (1 tjedan)
  2. Unutarnje bolesti (11 tjedana)
  3. Kirurgija i ortopedija (10 tjedana)
  4. Hitna i intenzivna medicina (4 tjedna)
  5. Porodništvo (4 tjedna)
  6. Dermatologija (2 tjedna)
  7. Oftalmologija (2 tjedna)
  8. Kardiologija (2 tjedna)
  9. Neurologija (2 tjedna)
  10. Anesteziologija (2 tjedna)
  11. Zarazne bolesti (2 tjedna)
  12. Dijagnostika (RTG, ultrazvuk) (2 tjedna)

Svaki polaznik (intern) na početku programa mora dodatno izabrati dvije od sljedećih pet izbornih rotacija:

• Fizikalna terapija (1 tjedan)
  • Onkologija (1 tjedan)
  • Stomatologija (1 tjedan)
  • Medicina ptica (1 tjedan)
  • Egzotične životinje (1 tjedan).

S razumljivim vremenskim odmakom specijalizacije i subspecijalizacije u veterinarskoj medicini razvijaju se slično onima u zdravstvu odnosno humanoj medicini, a to i u ovom kontekstu znači – prije svega u skladu s potrebama društva. Premda je i broj supspecijalista u veterinarskoj medicini s godinama u porastu, praktična primjena njihovih znanja i kompetencija za sada je u Hrvatskoj najčešće vezana uz usluge veterinarskih bolnica i klinika.

Iako veterina evidentno produbljuje svoj razvoj i u smjeru specijalizacija i supspecijalizacija, što je razumljivo i očekivano, postojeća širina kompetencija unutar regulirane veterinarske djelatnosti u Europi s vremenom ipak ne gubi na svojoj važnosti i to nije bez razloga.

Usko specijalizirana znanja sve su više i češće tražena, što na tržištu usluga što za razne javne društvene potrebe. S vremenom tako dolazi i do njihova međunarodnog prepoznavanja od strane strukovnih i obrazovnih institucija i njihovih udruženja te posljedičnog uobličavanja odgovora na ove zahtjeve kroz različite oblike obrazovnih, specijalističkih i drugih programa. Tako se stručnjacima u konačnici dodjeljuju i nove formalne potvrde novih razina stručnosti. U tom kontekstu tzv. internship program i u veterinarskoj medicini predstavlja višu, službeno priznatu razinu stručnosti koju potvrđuje referentna institucija koja je provodi i potpuno je razumljivo da to budućim kandidatima za određena radna mjesta, pa i ona u inozemstvu, nerijetko osigurava znatnu prednost.

Premda rotacije ovog internship programa uključuju i četiri tjedna godišnjeg odmora, kandidata (u pravilu) nema mnogo, ali godine pokazuju da je interes za ove programe ipak u porastu. Na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu trenutačno su četiri polaznika, a pojedini bivši polaznici zahvaljujući pokazanim zavidnim rezultatima u međuvremenu su postali novi mladi članovi kliničkih timova Fakulteta.