Izložbena zbirka – velike zvijeri Hrvatske

02.02.2020., Novosti

Profesor emeritus Đuro Huber započeo je istraživanja velikih zvijeri Hrvatske osamdesetih godina prošloga stoljeća. Otada je ova istraživačka skupina, čije je sjedište na Zavodu za veterinarsku biologiju Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, jedna od znanstveno najaktivnijih i svjetski prepoznatih istraživačkih skupina s našega fakulteta. U sklopu istraživanja prate se i uzroci smrtnosti velikih zvijeri te se prikupljaju uzorci kostiju i različitih organa i tkiva, uz ovlaštenje Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Predstojnica Zavoda za veterinarsku biologiju prof. dr. sc. Maja Popović potaknula je obnovu vitrina u hodniku zavoda u kojemu su sada izložene lubanje medvjeda, vuka i risa iz ove bogate zbirke. Voditelj zbirke prof. dr. sc. Josip Kusak izložbu je obogatio opremom korištenom u terenskim istraživanjima. Novi je izložbeni prostor svečano otvoren 31. siječnja 2020. uz nazočnost Dekanskog kolegija, a javnosti je prvi put prikazan istoga dana u sklopu manifestacije Stota obljetnica suživota – Noć muzeja 2020. na Veterinarskome fakultetu.