Life Wild Wolf: Novi europski projekt o vukovima

21.02.2023., Događanja, Novosti

Privilegija nam je i izazov najaviti naše sudjelovanje u novom LIFE projektu pod nazivom: “Konkretne akcije za očuvanje divljih vukova u antropogenim krajolicima Europe”, skraćenog naziva „WILD WOLF“.

Veterinarski fakultet dio je multidisciplinarnog konzorcija koji uključuje jedinice visokog obrazovanja i istraživačke centre, ministarstva i lokalne vlasti, zaštićena područja, lovačke udruge i ostale nevladine organizacije iz devet europskih zemalja.

U Hrvatskoj će projekt zajedno provoditi Veterinarski fakultet (VEF) i Hrvatski lovački savez (HLS) u urbanim i peri urbanim područjima Hrvatske.

Projekt će se također provoditi u Njemačkoj, Švedskoj, Češkoj, Sloveniji, Italiji, Grčkoj i Portugalu, obuhvaćajući sedam populacija vukova u EU. Projekt će trajati gotovo pet godina (do kolovoza 2027.), a njegov ukupni proračun iznosi 7.028.148 € (doprinos EU: 5.265.454 €).

Glavni cilj projekta LIFE WILD WOLF je poboljšati uvjete suživota vukova i ljudi u urbanim i peri urbanim područjima, bez gubitka ekološke uloge i kulturnog identiteta divljih vukova, te lokalnih zajednica. Krajnji cilj projekta je poboljšati status očuvanosti populacija vukova koje opstaju ili se šire u europske krajolike kojima dominira čovjek.

Početni sastanak projekta održan je 30. siječnja i 1. veljače 2023. u Rimu, kod Ureda za šumarstvo kao domaćina.

Za više informacija možete se obratiti prof. dr. sc. Josip Kusaku putem e-maila: kusak@vef.unizg.hr

Sufinancira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja odgovornost su autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili CINEA-e. Niti Europska unija niti tijela, koja dodjeljuju sredstva, za njih ne odgovaraju.