Mlada risovica Martina osvaja goranske šume

09.04.2020., Novosti

U studenome je pokraj Ogulina pronađeno izgladnjelo žensko mladunče risa, a na povratku u prirodu prepriječili su mu se slomljeni zubi. U goranskim će šumama uskoro proslaviti svoj prvi rođendan.

Zagreb/Risnjak, 3. travnja 2020. – Risovica Martina ponovo krstari šumama Gorskog kotara! Sretnu vijest otkrili su nam ljudi koji su proteklih mjeseci uložili nadljudske napore u spašavanje njezina života.

Risa je pokraj Zagorja kod Ogulina početkom studenoga prošle godine uočilo više mještana. Nije uobičajeno da mladi risovi prilaze naseljima, pa je sve upućivalo na to da je mladunče izgubilo majku te da bez ljudske pomoći neće preživjeti. O svemu je obaviješten Interventni tim za vuka i risa Ministarstva zaštite okoliša i energetike, a po njegovoj uputi lovci iz lovačkog društva Srnjak Zagorje na sebe su preuzeli odgovoran zadatak – pratiti kretanje risa i dojaviti njegovu lokaciju članu Interventnog tima Vedranu Slijepčeviću.

Uočili smo lokaciju na koju ris dolazi te nakon cjelodnevnog hvatanja uspješno obavili zadatak. Životinja je bila vrlo izgladnjela i trebala je hitnu pomoć ljudi. Utvrđeno je da se radi o ženskom mladunčetu u dobi oko šest mjeseci i mase šest kilograma, kazao je Vedran Slijepčević, član Interventnog tima za vuka i risa i predavač na Veleučilištu u Karlovcu.

S obzirom na to da se sve odigralo na Dan svetog Martina, risovica je dobila ime Martina.

Kako bi joj se povećale šanse za preživljavanje, ali i kako se ne bi naviknula na blizinu ljudi, risovica je odmah prebačena u posebnu nastambu u Nacionalnom parku Risnjak.

Noć u kojoj je mala iznemogla Martina uhvaćena bila je vrlo vlažna, hladna i vjetrovita. Dolazak zime značio je da risovici uz sigurno skrovište trebamo osigurati i dosta kvalitetne hrane. Martina nam je na brizi zahvaljivala na najbolji mogući način – oporavljala se od izgladnjelosti i intenzivno rasla, ispričao je Vedran Slijepčević.

U koordinaciji Ministarstva zaštite okoliša i energetike o Martini su nekoliko mjeseci predano brinuli djelatnici Nacionalnog parka Risnjak, uz stručnu podršku Zoološkog vrta grada Zagreba i stručnjaka za velike zvijeri.

Početkom veljače procijenjeno je da se risovica može vratiti u prirodu pa su članovi Interventnog tima za vuka i risa s djelatnicima Zoološkog vrta Martinu uspavali i krenuli je detaljno pregledavati. Odlično se oporavila i težila je 13 kilograma, ali gornji su joj očnjaci bili slomljeni. Vjerojatno zbog gladovanja tijekom intenzivnog rasta nije uspjela razviti dovoljno čvrste očnjake pa ih je lako slomila. Ti očnjaci risu predstavljaju razliku između života i smrti. Naime, oni se u prirodi pretežno hrane srnama, a očnjaci su im nužni za lov. Dakle, sa slomljenim su očnjacima risovi u prirodi osuđeni na smrt od gladi.

Zbog lošega stomatološkog nalaza odgođeno je puštanje risovice u prirodu, a stručni tim koji je o njoj brinuo, našao se pred novim izazovom. Danima su trajale konzultacije s eminentnim stručnjacima iz veterinarske stomatologije iz Hrvatske i inozemstva kako bi se pronašao način da se risovici pomogne. I pronađen je.

Martina je dovezena u Kliniku za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nakon temeljitog stomatološkog pregleda te detaljnih rendgenskih snimki s dentalnim rendgenom osmišljen je plan liječenja.

Po prvi je put u Hrvatskoj na risu izveden zahvat čišćenja i ispune zubnih kanala te ojačanja i rekonstrukcije očnjaka. Složeni zahvat trajao je gotovo deset sati, a iza njega je požrtvovano stajao kirurško-stomatološki tim Mirta Vučković, dr. med. vet. i Andro Stipetić, dr. dent. med. Potreban stomatološki materijal i instrumentarij te plan terapije osigurala im je Ordinacija dentalne medicine Stipetić.

Od zahvata se Martina brzo oporavila u svojoj nastambi i prije tri tjedna puštena je u prirodu. Zahvaljujući telemetrijskoj ogrlici istraživači kontinuirano prate njezino kretanje, prehranu i zdravlje. Ako zatreba, spremni su uskočiti. Na sreću, trenutačno je to nepotrebno.

Martina se u prva tri tjedna slobode kretala oko Nacionalnog parka Risnjak i hranila ostacima jednog uginulog jelena kojeg je pronašla. U blizini su postavljene fotozamke zahvaljujući kojima se može vidjeti da risovica u prirodi blista. Zasad vjerojatno lovi uglavnom manji plijen poput ptica, glodavaca i malih zvijeri jer joj za onaj krupniji, poput srna, ipak treba još malo iskustva. I to će lako steći. Dobrog je zdravlja i uskoro će proslaviti prvi rođendan.

Prema posljednjim podacima s ogrlice, Martina posljednjih dana boravi u Sloveniji, a o tome su odmah obaviješteni i slovenski istraživači risova s kojima naši istraživači usko surađuju.

U Hrvatskoj živi između 40 i 60 risova i svaka je jedinka dragocjena. Kako bi se ojačala njihova populacija, u sklopu projekta LIFE Lynx doseljavaju se nove jedinke iz Slovačke i Rumunjske.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike zahvaljuje svima koji su pridonijeli oporavku Martine. U toj su skupini i oni koji su pomagali donacijom mesa divljači za njezinu prehranu. To su predsjednik Županijskog lovačkog saveza Primorsko-goranske županije dr. sc. Josip Malnar, lovnik Bruno Brovet iz lovišta Snježnik, lovci iz lovačkog društva Golub Sveta Jana kod Jastrebarskog te poduzetnik Tvrtko Mikulić iz Velike Gorice.

Skip to content