Nabavljen prijenosni RTG uređaj u sklopu projekta VETFARM

09.06.2022., Novosti

DR detektorska ploča omogućila je provedbu rendgenološke dijagnostike različitih patološki stanja konja. Od nabavke ove opreme, rendgenološko snimanje konja postala je rutinska dijagnostička pretraga koja se u prosjeku primijenjuje više puta tjedno tijekom redovitog kliničkog rada. Upravo njezina jednostavna uporaba te dobivanje visokokvalitetne slike u realnom vremenu, omogućilo je aktivno sudjelovanje studenata koji za vrijeme snimanja procjenjuju kvalitetu dobivene rendgenske slike.

Zahvaljujući velikoj osjetljivosti ploče, po prvi puta smo u mogućnosti evaluirati dijelove kralježnice što je već dugo vremena standard u obradi niza patoloških stanja konja. Upravo brzina i efikasnost snimanja, ne samo što smanjuju vrijeme ekspozicije osoblja, već i skraćuje vrijeme u kojem studenti, zbog biosigurnosnih razloga, ne mogu aktivno sudjelovati u obradi kliničkih pacijenata.

Korištenjem ove tehnologije omogućeno nam je planiranje obrade pacijenata u terminima održavanja vježbi (kolegija samo u ovom semestru Kirurgija II, Bolesti i liječenje konja, Bolesti i rasplođivanje radnih i sportskih životinja, Ambulantna klinika, kako na hrvatskom tako i na nastavi engleskog studija) te stoga studenti imaju priliku pratiti pacijenta od trenutka uzimanja anamneze, kliničkog pregleda, dijagnostičkih postupaka pa do određivanja plana liječenja i prognoze.

Tehnologija koju sada rutinski primijenujemo predstavlja značajno osjetljiviju metodu od one ranije korištene što nam omogućava efikasniju dijagnostiku a time i uspješnije liječenje pacijanata. Istovremeno konkurentnost Veterinarskog fakulteta u području veterine konja raste a time se i broj naših pacijenata povećava što na kraju rezultira efikasnijom i kvalietetnijom nastavom.

izv. prof. dr. sc. Nika Brkljača Bottgaro