Noć muzeja 2023. na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

01.02.2023., Novosti

Veterinarski se fakultet i ove godine uključio u manifestaciju Noć muzeja s temom Muzeji su važni. Želja nam je bila da posjetiteljima pokažemo svoju raznovrsnu i bogatu muzejsku građu i zbirke – od opreme i instrumenata, raznih digitalnih rješenja kojima se koristimo u izvođenju nastave, primjenu umjetne inteligencije u dijagnostici i liječenju životinja te raznolikost veterinarske djelatnosti.

U petak 27. siječnja 2023. od 18 do 23 sata tako je oboren novi rekord u broju posjetitelja – fakultetskim je zgradama prošlo njih čak 1720, a što se sve moglo vidjeti i doživjeti, pročitajte u nastavku i pogledajte našu galeriju fotografija.

Manifestaciji se po prvi put u povijesti održavanja Noći muzeja na Veterinarskom fakultetu odazvalo 13 sudionika (devet zavoda, dvije klinike, Lovačka sekcija ”dr. Oto Rohr” te Udruga studenata veterinarske medicine Equus). Uz prošlogodišnje sudionike Noći muzeja Zavod za veterinarsku patologiju, Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo, Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju, Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, Zavod za anatomiju, embriologiju i histologiju, Edukativno-arhivska postaja za pčelarstvo, ove su godine svoja vrata otvorili i Zavod za farmakologiju i toksikologiju, Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela Zavod za farmakologiju i toksikologiju, Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom, Zavod za higijenu, tehnologiju i sigurnost hrane, Zavod za patofiziologiju, Lovačka sekcija ”dr. Oto Rohr” i Klinika za porodništvo i reprodukciju.

Zavod za farmakologiju i toksikologiju organizirao je radionicu Mala veterinarska apoteka gdje su posjetitelji imali priliku preuzeti ulogu veterinarskog farmaceuta i okušati se u formuliranju jednostavnih veterinarskih magistralnih pripravaka.

Na Zavodu za biologiju i patologiju riba i pčela posjetitelji su se mogli upoznati s bogatim fondom različitih trajnih preparata slatkovodnih i morskih riba te drugih akvatičnih organizama prikupljenih od stručnjaka Zavoda kroz dugi niz godina. Ujedno, posjetitelji su se mogli upoznati s brojnim patološkim promjenama u slobodnoživućih i uzgajanih riba.

Na Zavodu za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom predstavljeni su brojni makroskopski i mikroskopski preparati endoparazita i ektoparazita.

Zavod za higijenu, tehnologiju i sigurnost hrane kronološkim je redom predstavio svoj rad kroz povijest povodom svoje 100. godobljetnice. Posjetiteljima su prikazani nastavni materijali, administrativni zapisi, laboratorijski uređaji i pribor, fotografije i preparati te primjeri pakovina hrane.

Na Zavodu za patofiziologiju mogli su se pronaći prvi korišteni instrumenti u nastavne i znanstvene svrhe, mikroskopi, grafoskopi te očuvani nastavni materijali, pH-metri, laboratorijski pribor i uređaji te pozamašna arhivska kolekcija hematoloških preparata.

Lovačka sekcija ”dr. Oto Rohr” izložila je rogove pojedinih vrsta divljih životinja. Za najmlađe je posjetitelje organizirano samostalno izrađivanje figurica rogova glinom.

Klinika za porodništvo i reprodukciju predstavila je eksponate mladunčadi s patološkim defektima i brojne instrumente koji su se očuvali do danas prilikom različitih ginekoloških pregleda i intervencija.

Također, ovoj je manifestaciji pridonijela i Udruga studenata veterinarske medicine Equus koja je i ove godine u studentskim prostorijama Fakulteta na vrlo simpatičan i edukativan način organizirala Mini Reptilomaniju+ na kojoj su uz brojne gmazove izložene i neke vrste glodavaca, a posjetiteljima je omogućeno fotografiranje s dobro udomaćenim i poznatim pitonom.

Zahvaljujemo koordinatoru ovogodišnje Noći muzeja na Veterinarskom fakultetu Siniši Faraguni, dr. med. vet. kao i svima koji su svojim sudjelovanjem pridonijeli tomu da Fakultet široj javnosti pokaže što sve čini veterinarsku djelatnost. Zadovoljstvo posjetitelja motivira nas da se sljedeće godine vidimo na istome mjestu i u još bogatijem izdanju.