Noć muzeja na Veterinarskom fakultetu – Između stvarnog i digitalnog

25.01.2022., Novosti

Protekle su dvije pandemijske godine za Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu bile velik izazov – nastavu koju je gotovo nemoguće izvoditi bez izravnog kontakta, jer usvajanje veterinarskih vještina i znanja zahtijeva mnogo vježbi, seminara i praktičnog rada u laboratorijima i sa životinjama, u više je navrata trebalo gotovo preko noći organizirati u online obliku. U tome smo se izvrsno snašli te smo ove godine u sklopu Noći muzeja, u petak 28. siječnja od 18 do 23 sata, posjetiteljima pokazali kako se veterina nekad studirala, koje je novine donijelo digitalno doba, što smo staro zadržali, a novo uspješno primijenili. Posjetitelji su mogli vidjeti opremu – od instrumenata koji su se u prošlim stoljećima koristili pri teškim porođajima, operacijama i kastraciji do suvremenih digitalnih rješenja u izvođenju nastave te primjene umjetne inteligencije u dijagnostici i liječenju životinja.

Na Veterinarskom su fakultetu uvijek dobro došla djeca i kućni ljubimci.

Zavod za veterinarsku patologiju – Muzej veterinarske patologije 

Muzejska zbirka sastoji se od oko 3000 preparata patološki promijenjenih organa različitih životinjskih vrsta, humanih organa, konkremenata i stranih tijela koje su od 1923. godine sakupljane u sklopu kliničkog rada Zavoda. Zanimljivost su muzeja i bolesti životinja koje su danas iskorijenjene u Hrvatskoj, poput sakagije, tuberkuloze te slinavke i šapa, ali i urođenih deformiteta (nakaza). U skladu s izazovima s kojima se posljednjih godina suočavamo, pandemijom bolesti COVID-19 zbog koje svjedočimo raznim oblicima online nastave, ali i potresima u Republici Hrvatskoj zbog kojih dio preparata zahtijeva obnovu, pojavila se potreba sačuvati zbirku muzeja za sadašnje i buduće generacije studenata i stručnjaka u području veterinarske patologije. Tako je u sklopu jednog projekta fotografirano više od 600 preparata, od čega ih je dio rotacijskih. Posjetititelji su mogli vidjeti low-cost skener za snimanje virtualnih histoloških preparata. Cilj je ovoga i sličnih skenera digitalizacija histoloških preparata, nužnih u području patohistologije i dijagnostike patoloških stanja, ali i postavljanje dijagnoza primjenom umjetne inteligencije.

Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela – Edukativno-arhivska postaja za pčelarstvo

Izložba i radionica: BeesConnect on VEF

BeesConnect on VEF kao dio Noći muzeja obuhvatio je usporedan prikaz muzejskih i suvremenih izložaka pojedinih dijelova biologije, fiziologije i patologije pčela, tehnologije pčelarenja te povezanu priču o dobrim pčelarskim, veterinarskim i okolišnim praksama, čija primjena omogućuje uspješnu pčelarsku proizvodnju.

U okviru izložbe održane su i miniradionice na kojima su se mikroskopirali odabrani anatomski preparati pojedinih dijelova tijela pčele te su se posjetitelji upoznali s građom tijela pčele i razvojem metoda poučavanja iz biologije i fiziologije pčela na Veterinarskom fakultetu. Organizirane su i radionice natjecateljskog tipa iz prepoznavanja i opisa funkcija izložaka kroz usporedbu s digitalnim fotografijama, a za najmlađe natjecanje u crtanju i izrađivanju košnica s pčelicama.

Također, u okviru programa premijerno su prikazani edukativni filmovi o važnosti, biologiji i bolestima pčela.

Kao prilagodba poučavanju novih generacija studenata, mladih ljudi i djece, osmišljena je i uspostavljena posebna stranica na društvenim mrežama na kojoj ćemo objavljivati aktualne sadržaje koji će u digitalnom obliku, na jednostavan i lako dostupan način pratiti sadržaje pčelarske izložbe.

Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju 

U Noći muzeja izloženo je:

  • muzejska zbirka gipsanih animalističkih motiva kipara Roberta Frangeša Mihanovića (1872. – 1940.)
  • dermopreparati kunića i peradi, kolekcije perja, zubala goveda i konja
  • virtualni 3D modeli muzejske zbirke animalističkih motiva kipara Roberta Frangeša Mihanovića (1872. – 1940.) te kolekcije zubala goveda i konja
  • knjižnica Zavoda i arhivski namještaj koji su izvorna djela izrađena prema nacrtima arhitekta Zvonimira Vrkljana (1902. – 1999.)
  • rekonstruirani laboratorij Zavoda u kojemu je izložena laboratorijska oprema (vage, plamenici, pipete, centrifuge, spektrofotometar) te ostali uređaji koji su bili korišteni u znanstvene i stručne aktivnosti sredinom 20. stoljeća
  • nastavna oprema korištena u Zavodu prije digitalizacije i moderne tehnologije
  • muzejske slike iz arhive Zavoda te edukativni posteri na kojima su predstavljene hrvatske autohtone pasmine domaćih životinja po vrstama
  • edukativna videoprezentacija Izvorne pasmine – naše blago s animacijama i glasovnim zapisom u kojoj su predstavljene hrvatske autohtone pasmine domaćih životinja po vrstama

 

Zavod za sudsko i upravno veterinarstvo

Kao i svake godine, posjetitelje smo upoznali s instrumentima koje su veterinari u različitim razdobljima razvoja veterinarske medicine upotrebljavali terenu. To se prije svega odnosi na instrumente koji su služili kao pomoć kod teških porođaja, embriotomije te pri kastraciji muških domaćih životinja. Posjetitelji će se upoznati s problematikom koju su veterinari rješavali kroz povijest te kako se veterinarska struka razvijala, uključujući razvoj nastavne djelatnosti na Veterinarskom fakultetu od njegova osnutka. Isto tako, posjetitelji će biti u prilici vidjeti  originalne diplome prvih hrvatskih veterinara, kovača i mesarskih obrtnika iz razdoblja od 1867. do 1923., razne dokumente poznatih veterinarskih stručnjaka, velik broj pasoša izdanih od 1861. do 1890., kao i neke pravilnike o stočnim pasošima.

Klinika za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju

Na Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, u prostoru pregledavaonice za konje, izložene su stare knjige, eksponati, instrumenti, plakati o kirurgiji i anesteziji kroz povijest.

 

Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju – Histološka vježbaonica

Izložba i radionica: INSTA(NT) – vef_hista

Izložba INSTA(NT) – vef_hista u sklopu Noći muzeja uključila je usporedan prikaz embrioloških „kompota“ i jedinstvene zbirke slika histoloških organa i tkiva (110 ulja na platnu, autor: Silvio Trapan) te fotografija embrioloških izložaka i histoloških preparata objavljenih na instagram stranici „vef_hista“ s detaljnim opisom. U sklopu izložbe održana je i miniradionica praktičnog dijela kroz mikroskopiranje odabranih preparata.

Time su posjetitelji upoznati s razvojem metoda poučavanja iz područja Histologije na Veterinarskom fakultetu, a za grupne posjete (učenici osnovnih i srednjih škola) organizirana je miniradionica natjecateljskog karaktera u prepoznavanju embrioloških izložaka i histoloških preparata kroz usporedbu s fotografijama objavljenim na instagram stranici „vef_hista“. Instagram stranica uskoro puni prvu godinu postojanja, sadržava 147 objava i trenutačno je prati 666 pratitelja iz Hrvatske, ali i zemalja u okruženju. Osmišljena je kao prilagodba tehnici 21. stoljeća i Z-generaciji studenata s ciljem jednostavnog pristupa i brze provjere znanja iz područja histologije.

VET Skill & Chill

Udruga studenata veterinarske medicine USVM otvorila je vrata svoje novouređene prostorije VET Skill & Chill, u kojoj je bilo moguće druženje uz videoprojekcije, kolače i kokice.

Studenti veterinarske medicine – Reptilomanija+

Udruga studenata veterinarske medicine Equus organizirali su miniizložbu Reptilomanija+ na kojoj su, uz reptile, izloženi i glodavci i kunići, te je omogućeno fotografiranje s nekim vrstama kućnih ljubimaca.

Skip to content