U Dubrovniku održana Ljetna škola “Zoonoze”

02.05.2022., Novosti

U Dubrovniku je od 24. do 29. travnja 2022. održana međunarodna Ljetna škola Zoonoze u organizaciji Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Osim studenata engleskog studija veterinarske medicine s Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu, na ljetnoj su školi putem CEEPUS mreže sudjelovali studenti s Veterinarskih fakulteta koji su okupljeni u udruženju VetNEST: iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije.

Nastava je održana u obliku četiri sata predavanja i četiri sata praktičnog rada, a svaki je dan obuhvaćeno drugo područje koje je tematiziralo zarazne bolesti koje su zajedničke ljudima i životinjama. Prvi su dan obrađene zarazne bolesti divljih životinja koje se mogu prenijeti na ljude. Drugi je dan naglasak bio na pristupu Jedno zdravlje, koji podrazumijeva zajedničku i multidisciplinarnu suradnju na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini radi postizanja najboljih rezultat u očuvanju zdravlja ljudi i životinja. Treći se dan govorilo o zoonozama u kontekstu dobrobiti i etički izazova u uzgoju, proizvodnji i prijevozu životinja. Četvrti je dan tema bila pristup zoonozama iz perspektive zdravlja ljudi, a peti dan virusne i bakterijske zoonoze.

Osim nastavnika s Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Deana Konjevića, prof. dr. sc. Zorana Milasa, prof. dr. sc. Alena Slavice, izv. prof. dr. sc. Vladimira Stevanovića i prof. dr. sc. Nenada Turka, predavači su bili i nastavnici s inozemnih sveučilišta, prof. dr. sc. Vlatko Ilieski s Fakulteta veterinarske medicine Sveučilišta sv. Ćirila i Metodija u Skopju i dr. sc. Christian Dürnberger s Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Beču, te stručnjaci iz humane medicine, liječnici izv. prof. dr. sc. Ljiljana Betica Radić, specijalistica infektologinja iz Opće bolnice Dubrovnik, doc. dr. sc. Tatjana Vilibić Čavlek, dr. med., specijalistica mikrobiologije iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo i Pavle Jeličić, dr. med., univ. mag. admin. sanit., specijalist epidemiologije i zdravstvene ekologije iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo.

Ljetna škola Zoonoze održava se redovito od 2017. godine, uz dvogodišnju stanku kada zbog pandemije bolesti COVID-19 nije održana. Upravo koronavirusna bolest, zoonoza koja je u protekle dvije godine cijeli svijet stavila u izolaciju i prilagođen način rada u svim segmentima, pokazuje koliko je važna interdisciplinarna suradnja – kao jedini način uspješnog nadzora i sprečavanja zaraznih bolesti zajedničkih ljudima i životinjama. Zbog toga nam je iznimno drago što smo studentima veterinarske medicine pružili priliku da o zoonozama uče od predavača iz različitih biomedicinskih područja i različitih znanstvenih disciplina, a pozitivni dojmovi studenata motiviraju nas da ovu ljetnu školu učinimo tradicionalnom.