Potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava – VETFARM

11.03.2020., Novosti

Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za strukovno obrazovanje odraslih, kao posrednička tijela, te Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao korisnik bespovratnih sredstava Europskog socijalnog fonda potpisali su 9. ožujka 2020. ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 3.726.381,59 kuna za provedbu projekta Unapređenje stručne prakse na farmskim životinjama i konjima na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – VETFARM.

Promjenom zakonodavstva vježbenički staž za doktore veterinarske medicine više nije obvezan, zbog čega je Veterinarski fakultet osigurao stručno-klinički rad unutar integriranoga preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine. Stručna je praksa pokrenuta ak. god. 2010./2011. u okviru koje, uz nastavu na Ambulantnoj klinici, studenti sudjeluju u terensko-stručnoj praksi u veterinarskim organizacijama i stručno-kliničkom radu. S obzirom na stanje stočnog fonda u našoj zemlji, ovakav model stručne prakse zadovoljava potrebe samo usmjerenja Kućni ljubimci, dok za preostala dva usmjerenja, Farmske životinje i Higijena namirnica i javno zdravstvo, nedostaje potreban broj kao i raznolikost slučajeva. Rad s farmskim životinjama i konjima znatno je rjeđi, sveden na mali broj slučajeva u klopu predmeta Ambulantna klinika i Zdravlje stada. Osim toga, stručnjaci u partnerskim ustanovama u kojima studenti obavljaju terensko-stručni rad posjeduju kliničke vještine, ali im nedostaju nastavničke kompetencije.

Provedbom projekta Unapređenje stručne prakse na farmskim životinjama i konjima na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – VETFARM očekuje se da će se riješiti problem nedostatnog broja pacijenata farmskih životinja i konja radi usavršavanja stečenih znanja i praktičnih kompetencija studenata, te istodobno poboljšati nastavničke kompetencije terenskih veterinara – stručnih mentora, koje su nužne za provedbu stručne prakse na terenu. Očekuje se i da će se povećati interes studenata za odabir ovoga usmjerenja kao i rad s farmskim životinjama i konjima. Time bi se poboljšala komunikacija studenata s potencijalnim poslodavcima te povećao broj diplomanata koji se zapošljavaju u veterinarskim organizacijama koje se bave farmskim životinjama i konjima. Povećanjem broja farmskih životinja i konja kao pacijenata dostigli bi se i održali uvjeti reakreditacije Agencije za znanost i visoko obrazovanje i Europske udruge ustanova za veterinarsku naobrazbu.

U okviru projekta planira se uvođenje suvremenih sadržaja u stručnu praksu čime će studenti steći kompetencije relevantne za tržište rada, a ujedno će se povećati dinamika osuvremenjivanja obrazovnih programa što je važno za snažnije povezivanje studijskog programa i tržišta rada.