Potpisan ugovor o suradnji Veterinarskoga fakulteta i Hrvatske gorske službe spašavanja

27.01.2020., Novosti

Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) potpisali su 27. siječnja 2020. Ugovor o stručnoj i znanstveno-nastavnoj suradnji. Hrvatska gorska služba spašavanja osnovana je 1950. godine kao interna služba Hrvatskoga planinarskog saveza, a otada je prerasla u službu javnog karaktera koja brine o sigurnosti građana i čiji su osnovni ciljevi djelovanje u slučaju nesreća, spašavanje i pružanje prve medicinske pomoći u planini i na drugim nepristupačnim područjima te urbanim sredinama u izvanrednim okolnostima. Suradnja s HGSS-om započela je prije nekoliko godina, i to istraživanjem Utjecaj rada na metabolički i oksidacijski status pasa voditelja doc. dr. sc. Zorana Vrbanca, u kojemu je praćeno zdravstveno stanje potražnih pasa. U istraživanju su uz voditelja sudjelovali i naši nastavnici doc. dr. sc. Jelena Šuran, doc. dr. sc. Diana Brozić, doc. dr. sc. Iva Šmit i doc. dr. sc. Nika Brkljača Bottegaro, koji su na radnim treninzima Komisije za potrage i lavine radili preglede pasa prije i poslije treninga.

Suradnja je zatim nastavljena tako što su članovi Odjela K-9 potražnih timova HGSS-a na Veterinarskome fakultetu održali predavanje o razvoju i povijesti Komisije za potrage i lavine te o radu sa psima unutar HGSS-a. U predavanje i pokaznu vježbu bili su uključeni potražni timovi iz stanica Čakovec, Ogulin i Karlovac. Nastavak je uslijedio i na terenu Čret u Spomen-parku Dotrščina, gdje su prikazane različite faze rada i metodika obuke potražnih pasa, pri čemu su naši studenti sudjelovali kao markiranti koje su psi tražili u sklopu svojih vježbi potrage. Osim toga studenti su mogli vidjeti prezentacije o potražnim akcijama na Mljetu i Rabu.

Potpisivanjem ugovora o suradnji dekan Veterinarskoga fakulteta prof. dr. sc. Nenad Turk i pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja Josip Granić formalizirali su zajednički rad na kontinuiranom praćenju zdravstvenoga stanja licenciranih pasa potražnih timova Komisije za potrage i lavine HGSS-a s ciljem povezivanja stručnoga rada, znanosti i visokog obrazovanja te provedbe praktičnog dijela nastave i vježbi u okviru Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine. Također, ugovorom je predviđena organizacija tečajeva radi izobrazbe novih vodiča pasa o profesionalnim zdravstvenim rizicima kojima su izloženi psi i vodiči. Veterinarski se fakultet tako pridružio brojnim ustanovama te tijelima državne uprave i jedinicama lokalne i područne samouprave, kao i fizičkim i pravnim osobama koje ostvaruju suradnju s ovom neprofitnom, nacionalnom, stručnom i humanitarnom udrugom.

Željana Klječanin Franić, prof.