Predavanje o dobrobiti tovnih pilića i kokoši nesilica

26.02.2023., Događanja, Novosti

Šezdesetih godina prošlog stoljeća povjerenstvo na čelu s prof. Brambellom iz Velike Britanije predložilo je pet temeljnih „sloboda“ koje je poslije nadopunilo i proširilo Vijeće za dobrobit životinja (Farm Animal Welfare Council, FAWC), koje danas predstavljaju osnovu za dobrobit životinja:

1. Slobodu od gladi i žeđi
2. Slobodu od neudobnosti
3. Slobodu od boli, bolesti i ozljeda
4. Slobodu izražavanja ponašanja svojstvenog za vrstu
5. Slobodu od straha i distresa.

Jeste li znali da prosječna osoba pojede oko 15 kg pilećeg mesa i 210 jaja godišnje? Kako bi se zadovoljile ove enormne potrebe za piletinom i jajima, kokoši nesilice i tovni pilići uzgajaju se u sustavima koji omogućuju što brži i ekonomičniji uzgoj.

Takvi uzgojni sustavi često podrazumijevaju kavezno držanje, naglo dobivanje na težini, prenapučenost, kanibalizam, rezanje kljunova, ozljede prilikom prijevoza, usmrćivanje jednodnevnih pilića muškog spola itd. Danas se sve više govori o alternativnim metodama uzgoja, kao što je slobodan uzgoj kokoši nesilica. Takav sustav uzgoja zadovoljava svih pet sloboda životinja, no pitanje je koliko je ekonomski isplativ.

Kako uskladiti potrebe tržišta sa dobrobiti nesilica i tovnih pilića te je li to uopće moguće?

O svemu tome prof. dr. sc. Kristina Matković održala je na Veterinarskome fakultetu predavanje za studente, alumnije, ali i sve zainteresirane 22. veljače 2023. godine s početkom u 16 sati. Predavanje je održano u okviru The Welfare Education Project koji vode naši studenti. Poslije predavanja razgovor je nastavljen u prostoriji Vet Skill & Chill.