Radni posjet studenata Veterinarskog fakulteta iz Ljubljane

03.03.2023., Događanja, Novosti

Kad se male ruke slože…..

U subotu 18. veljače u radni posjet našem fakultetu stigli su studenti u pratnji izv. prof. Valentine Kubale Dvojmoč s Veterinarskog fakulteta iz Ljubljane. Cilj posjeta bio je upoznavanje s Osteološkom zbirkom riba (L. Bastiančić, N. Škvorc, S. Kužir) i novoopremljenim prostorom za držanje gmazova (J. Miljković, L. Rodman).

U Osteološkoj zbirci riba studenti su mogli vidjeti kosture slatkovodnih vrsta riba. Studentima je prikazana i digitalna ihtiološka zbirka (moderni pristup učenju – digitalizirani prikaz kostura te trajnih mokrih preparata slatkovodnih i morskih riba). Digitalna ihtiološka zbirka (https://expo.vef.hr/kategorija/ihtioloska-zbirka/) produkt je suradnje znanstvenika Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju te Zavoda za biologiju i patologiju riba i pčela u okviru projekta Razvoj visokoobrazovnih standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i unaprjeđenje integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine uz primjenu HKO-a na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Za studente je organizirana i radionica natjecateljskog karaktera. U radionici su studenti prema morfologiji zuba zaključivali o vrsti hrane kojom se riba hrani te pokušali odrediti o kojoj se vrsti ribe radi. Osim preparata riba studenti su vidjeli i zbirku 110 histoloških slika (ulja na platnu) autora Silvia Trapana koja je također digitalizirana (https://expo.vef.hr/kategorija/zavod-za-anatomiju-histologiju-i-embriologiju/).

Studenti su posjetili i prostoriju za držanje gmazova i vodozemaca u sklopu Zavoda za fiziologiju i radiobiologiju koju su nedavno uredili studenti preko projekta Studentskog centra. Asistent Josip Miljković i studentica Laura Rodman održali su kratku edukaciju o pravilnom držanju i morfološkim svojstvima gmazova.

Veliku pomoć u pripremi posjeta dobili smo od dr. sc. Miljenka Bujanića na čemu mu zahvaljujemo. Nakon posjeta Fakultetu studenti i  izv. prof. Valentine Kubale Dvojmoč produžili su u obilazak Zoološkog vrta grada Zagreba. Realizaciju njegova obilaska omogućio je Damir Skok, dr. med. vet. i na tome mu velika hvala!