Uvodno predavanje za brucoše Veterinarskoga fakulteta

04.10.2022., Novosti

U velikoj predavaonici glavne zgrade Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u ponedjeljak, 26. rujna 2022. godine održano je uvodno predavanje za studente prve godine integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija veterinarske medicine. Uvodnim se predavanjem za brucoše tradicionalno obilježava početak svake akademske godine. Prilika je to za sve tek upisane studente Fakulteta da doznaju sve o svojim pravima i obvezama te da se informiraju o ustroju Fakulteta i studijskog programa, o izvedbenom planu nastave, svim informatičkim sustavima kojima će se svakodnevno koristiti, ali i o svim mogućnostima koje im Fakultet pruža u pogledu izvannastavnih aktivnosti. Dobrodošlicu i pozdravni govor studentima je uputio dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija.

Naš je fakultet punopravni član europske obitelji ustanova veterinarskog visokog obrazovanja. To znači da je vaša diploma jednako vrijedna i priznaje se na području svih zemalja Europske unije. Put do stjecanja današnje pozicije našeg fakulteta nije bio brz niti lagan, no svoj smo cilj uspjeli postići zahvaljujući sustavnim naporima niza naših uprava, svih zaposlenika, ali i naših studenata.

Naši studenti su probrani među najboljim učenicima gimnazija i srednjih škola diljem Republike Hrvatske, a doktori veterinarske medicine diplomirali na našem fakultetu cijenjeni su stručnjaci kako u Hrvatskoj, tako u Europi, ali i u svijetu.

Stoga, ne sumnjam da je preda mnom nova generacija ambicioznih i vrijednih mladih ljudi kojima ćemo se u budućnosti ponositi i koji će svojim akademskim ponašanjem, znanjem i stručnošću biti najbolji promotori kvalitete našeg Fakulteta.

Put kojim ste krenuli neće biti lagan. Budite spremni na mnoga odricanja i ulaganje velikog truda, no s jednog od najvećih i definitivno najljepših kampusa u Europi, osim priznate i cijenjene diplome, sigurno ćete u život ponijeti predivne uspomene na dane studiranja, doživotna prijateljstva i spoznaju da vam nikada u životu nije pružena želja, a da vam istovremeno nije pružena i moć njenog ostvarenja. No, za to ćete se trebati potruditi.

Naši studenti sudjeluju u radu Fakulteta putem izabranih predstavnika u radnim tijelima Fakultetskog vijeća. Isto tako, uvijek se meni kao dekanu možete obratiti putem vaših predstavnika, ali i osobno, i naći ću vremena za razmatranje i iznalaženje rješenja za poteškoće na koje ćete na ovome putu nailaziti.

Kroz prve bitne informacije o Fakultetu i o tome što ih očekuje već na samom početku studiranja, studente je provela prof. dr. sc. Ksenija Vlahović, prodekanica za integrirani studij i studente, dok je prodekanica za kontrolu kvalitete izv. prof. dr. sc. Gordana Gregurić Gračner studente upoznala sa sustavom kvalitete na Fakultetu.

Studentima se obratio i prodekan za znanost, poslijediplomske studije i međunarodnu suradnju izv. prof. dr. sc. Nino Maćešić kako bi ih upoznao s informacijama o digitalnim uslugama poput iksice, e-maila, AAI elektroničkog identiteta i sl.

Na uvodnom satu bio je nazočan i doc. dr. sc. Hrvoje Capak, prodekan za financijsko poslovanje i investicije te doc. dr. sc. Marko Pećin, prodekan za studij na engleskom jeziku i cjeloživotno učenje koji je nakon uvodnih riječi dekana imao obvezu u drugoj učionici, u istom terminu, obratiti se i studentima studija veterinarske medicina na engleskom jeziku.

Riječi podrške novim studentima Veterinarskoga fakulteta uputila je i gđa. Helena Ivančić, prof., dipl. knjiž., voditeljica Središnje knjižnice Fakulteta te Nataša Dobrenić, voditeljica Ureda za odnose s javnošću Sveučilišnog računskog centra – SRCA koja je u kratkom izlaganju predstavila rad Centra kao i mogućnosti i usluge koje on pruža studentima. Informacije vezane uz predmet Tjelesna i zdravstvena kultura studentima je iznijela gđa. Saša Čuić, prof. tjelesne i zdravstvene kulture.

Povodom početka nastave uvodni sat održan je i za studente integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine na engleskom jeziku.

Nakon uvodnih riječi dekana prof. dr. sc. Marka Samardžije predavanje je održao doc. dr. sc. Marko Pećin kao nadležni prodekan, ali i kao voditelj prve godine studija na engleskom jeziku. Na predavanju su studenti mogli doznati sve najbitnije informacije o svojim pravima, obvezama te ustroju Fakulteta i studijskog programa, o izvedbenom planu nastave te svim informatičkim sustavima kojima će se svakodnevno studenti koristiti. Također govorilo se o svim ostalim aktivnostima, obvezama i kodeksima koji se odnose na studiranje na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Nakon uvodnog predavanja studentima su se kratko obratili predstavnici udruge Vet Society (udruga studenata Veterinarska medicina na engleskom jeziku) te ih poveli u obilazak kampusa Fakulteta u svrhu upoznavanja prostora i kasnijeg lakšeg snalaženja.

Tekst i fotografije: Zoran Juginović, dr. med. vet.

Veterina portal