Započeo „Plavi projekt- doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu“

25.05.2018., Novosti

U mjesecu travnju 2018. započela je provedba projekta „Plavi projekt- doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu“, čija je koordinatorica na Veterinarskom fakultetu izv. prof. dr. sc. Martina Đuras sa Zavoda za anatomiju, histologiju i embriologiju. Ostali suradnici s Veterinarskog fakulteta su izv. prof. dr. sc. Tomislav Gomerčić, dr. sc. Maja Lukač i dr. sc. Lada Radin.

Projekt traje 18 mjeseci (do listopada 2019.), sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 854.018, 21 Kn, a njegova ukupna vrijednost iznosi 1.004.727,31 Kn. Nositelj projekta je Udruga Argonauta iz Murtera, a partneri na projektu su Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Morski obrazovni centar Pula. Projekt se provodi na području Šibensko- kninske, Zagrebačke i Istarske županije.

Svrha projekta je dati priliku studentima veterine za angažman u društveno korisnim projektima u području očuvanja morskog okoliša. U suradnji s organizacijama civilnoga društva i svojim nastavnicima studenti detektiraju potrebe zajednice i izrađuju potencijalna rješenja – projekte kroz koje će se angažirati u lokalnoj zajednici.

U sklopu ovog konkretnog projekta detektirane su teme koje su zanimljive studentima, a donijet će korist zajednici kroz edukaciju o metodama praćenja  i postupanja sa  zaštićenim morskim životinjama – morskim kornjačama i dupinima.

Edukacija studenata za društveno koristan rad provodit će se na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, u Morskom obrazovnom centru – Aquarium Pula te na Murteru.

Partneri na ovom projektu omogućit će studentima potpuno novi pristup učenju od onoga na koji su navikli. Osim što će studenti proširiti svoje znanje iz područja zaštite morskih životinja koje su stekli tijekom određenih kolegija studija veterinarske medicine, oni će kroz konkretne projekte educirati društvenu zajednicu o ovom području.

Na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu također će biti opremljen Edukacijski centar o zaštićenim morskim životinjama i društveno korisnom učenju kako bi studenti imali adekvatan prostor za pripremu i provođenje društveno korisnih projekata te tako nastaviti s građanskim angažmanom u području zaštite morskih životinja.

Za sve informacije o projektu pratite službenu Facebook stranicu Plavog projekta (https://www.facebook.com/plaviprojekt/) ili web stranicu udruge Argonauta (www.argonauta.hr).