Istraživačka skupina za poremećaje metabolizma lipida na modelu glodavaca

14.12.2018., Istraživačke skupine

Tema istraživačke skupine su promjene masnokiselinskog sastava pojedinih organa i transport lipida kroz staničnu membranu tijekom dijabetesa tipa 1 i 2 te metaboličkog sindroma.

Istraživačka skupina ustanovljena je 2014. godine i danas djeluje kroz dva projekta Hrvatske zaklade za znanost: „Nutritivna modulacija metabolizma dokozaheksaenske kiseline kod dijabetičke dislipidemije“ i „Lipidi hrane, spol i dob u patogenezi metaboličkog sindroma.“

Tema projekta su promjene masnokiselinskog sastava pojedinih organa i transport lipida kroz staničnu membranu tijekom dijabetesa tipa 1 i 2 te metaboličkog sindroma.

Osim Veterinarskog fakulteta Zagreb u projekte su uključeni i Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Agronomski fakultet Zagreb, Veterinarski fakultet Ljubljana, Medicinski fakultet Split, Sveučilište u Coimbri, Portugal, Pliva Croatia Ltd, Fidelta Ltd, i Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu.

Laboratoriji istraživačke skupine opremeljeni su modernom opremom za kemijske, biokemijske i molekularne metode. Oprema uključuje: GC-MS, UV-HPLC, HPLC-MS/MS, ICP-MS, AAS, UV-spektrofotometar, western-blotting, PCR, Soxhlet, Kjeldahl, biokemijski i hematološki analizator. Analize koje se rutinski rade u laboratorijima tima uključuju: analizu sastava masnih kiselina (fosfolipidi, trigliceridi), oksidativni status (MDA, 4-HNE), kolesterol u tkivima, kvantifikacija proteina prijenosnika lipida kroz staničnu membranu (MFSD2a, FATP, CD36) i ostalih proteini uključenih u metabolizam lipida, iznulinsku signalizaciju i upalu  (FABP 1-5, IRα i β, IRS1 i 2, LKB, Akt, visfantin, resistin-like β, adiponektin, NFκ-B, VEGF, αSMA), ekspresija gena uključenih u metabolizam lipida (Δ5, 6 i 9 desaturaza, elovl5, PPARα i γ, SREBP1c, FASN, ACC, MCAD, VLCAD, SDH, HADH, ACOX1 i 3, LBP, DBP; THLA, THLB, SCPx i ABCD1) i upalu (TGF-β1, IL-6, TNF-α), imunohistokemija, minerali (makro, mikro i elementi u tragovima: vanadij i krom), metabolom tkiva i plazme, biokemija plazme, hematologija, acidobazni status.

Sve pokusne životinje soja Wistar smještene su na Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu. Daljnji tijek projekata uključuje razvoj staničnog laboratorija i rad na primarnim kulturama hepatocita te na Fat-1 transgenim miševima.

Radovi objavljeni u CC i WOS bazama

Pozivamo sve zainteresirane za temu istraživačke skupine da se jave voditeljima.

Voditelji istraživačke skupine su dr. sc. Kristina Starčević i izv. prof. Tomislav Mašek

Članovi tima:

Prof. dr. Zvonko Stojević