Istraživačka skupina za razvoj i istraživanje nutraceutika u prehrani životinja

26.02.2024., Istraživačke skupine

Istraživačka skupina utemeljena je 2008. godine na Zavodu za prehranu i dijetetiku životinja Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s ciljem pronalaska sigurnih i održivih dodataka hrani koji bi unaprijedili zdravstveno stanje i performanse životinja.

Nutraceuticima nazivamo prirodne tvari podrijetlom iz hrane koje imaju hranjivu vrijednost i povoljan učinak na zdravlje životinja, a pozitivno djeluju i na kakvoću proizvoda animalnog podrijetla. Njihov broj svakodnevno se povećava zbog uporabe suvremenih biotehnoloških metoda koje omogućuju njihovo prepoznavanje, ekstrakciju i uvođenje kao nutritivni dodatak u prehrani životinja. Ovo interesantno područje veterinarske medicine nas potiče da uložimo napor u iznalaženju načina manipulacije mikrobiomom crijeva putem hrane sa ciljem učinkovitije proizvodnje i konkurentnosti proizvođača životinja.

Osnovni ciljevi znanstvene skupine su istražiti primjenjivost i mehanizme djelovanja pojedinih nutraceutika na probavu, absorpciju i modulaciju mikrobioma u probavnom sustavu te održavanje zdravlja i dobrobiti životinja uz smanjenje uporabe antimikrobnih lijekova te posljedično bakterijske rezistencije.

Provedena istraživanja predstavljaju značajan doprinos znanstvenim i stručnim spoznajama iz područja hranidbe životinja, veterinarskog javnog zdravstva te sigurnosti hrane za ljude, što je u skladu sa općim društvenim interesom te misijom i strateškim ciljevima Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Istraživačka skupina kroz stručne i znanstvene projekte surađuje sa znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu, no ključna je vrlo aktivna suradnja sa poslovnim subjektima koja znanstvene spoznaje ostvarene istraživanjem pretvara u nove proizvode i prakse koje potiču gospodarski rast i razvoj.

U istraživačkoj skupini sudjeluju:

Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Valpotić
Prof. dr.sc. Tomislav Mašek
Doc. Dr. sc. Dražen Đuričić
Doc. dr. sc. Kristina Starčević
Prof. dr. sc. Silvijo Vince
Izv. prof. dr. sc. Ivona Žura Žaja
Izv. prof. dr. sc. Željko Gottstein
Doc. dr. sc. Ana Shek Vugrovečki
Dr. sc. Martina Đurić Jarić, DVM
Sunčica Sertić, DVM

Popis značajnijih radova istraživačke skupine:

1. Đuričić, D., S. Vince, N. Maćešić, D. Gračner, M. Kovačić, I. Folnožić, S. Perkov, M. Samardžija (2023): Effects of in-feed zeolite treatment on some biomarkers in dairy cows with subclinical mastitis Academia Biology, 1, 1; 1-6.
  2. Đuričić, D., T. Sukalić, F. Marković, P. Kočila, I. Žura Žaja, S. Menčik, T. Dobranić, B. Benić, M. Samardžija (2020): Effects of Dietary Vibroactivated Clinoptilolite Supplementation on the Intramammary Microbiological Findings in Dairy Cows. Animals, 10, 2; 202, 8.
  3. Folnožić, I., M. Samardžija, D. Đuričić, S. Vince, S. Perkov, S. Jelušić, H. Valpotić, B. Beer Ljubić, M. Lojkić, D. Gračner, I. Žura Žaja, N. Maćešić, J. Grizelj, T. Dobranić, G. Redžepi, Z. Šostar, R. Turk (2019): Effects of in-feed clinoptilolite treatment on serum metabolic and antioxidative biomarkers and acute phase response in dairy cows during pregnancy and early lactation. Research in veterinary science, 127, 57-64.
  4. Valpotić, H., I. Žura Žaja, M. Samardžija, B. Habrun, M. Ostović, D. Đuričić, N. Maćešić, Ž. Mikulec, P. Kočila, P. Sobiech, I. Valpotić, S. Vince (2018): Dietary supplementation with mannan oligosaccharide and clinoptilolite modulates innate and adaptive immune parameters of weaned pigs. Polish journal of veterinary sciences, 21, 1; 83-93.
  5. Mašek, T., N. Perin, L. Racané, M. Cindrić, H. Čipčić Paljetak, M. Perić, M. Matijašić, D. Verbanac, B. Radić, J. Šuran (2018): Chemical composition, antioxidant and antibacterial activity of different extracts of poplar type propolis. Croatica chemica acta, 91, 1; 81-88.
  6. Shek Vugrovečki, A., M. Popović, M. Belić, M. Živković, D. Špoljarić, B. Špoljarić, H. Brzica, G. Mršić, Z. Flegar-Meštrić, Ž. Mikulec (2018): Effect of dietary supplementation with dry and raw white button mushroom (Agaricus bisporus) on biochemical blood parameters of Lika pramenka lambs. Magyar állatorvosok lapja, 140, 5; 303-312
  7. Starčević, K., A. Gavrilović, Ž. Gottstein, T. Mašek (2017): Influence of substitution of sunflower oil by different oils on the growth, survival rate and fatty acid composition of Jamaican field cricket (Gryllus assimilis). Animal feed science and technology, 228, 66-71.
  8. Valpotić, H., S. Terzić, S. Vince, M. Samardžija, R. Turk, G. Lacković, B. Habrun, D. Đuričić, M. Sadiković, I. Valpotić (2016): In-feed supplementation of clinoptilolite favourably modulates intestinal and systemic immunity and some production parameters in weaned pigs. Veterinarni medicina, 61, 6; 317-327.
  9. Starčević, K., L. Krstulović, D. Brozić, M. Maurić, Z. Stojević, Ž. Mikulec, M. Bajić, T. Mašek (2015): Production performance, meat composition and oxidative susceptibility in broiler chicken fed with different phenolic compounds. Journal of the Science of Food and Agriculture, 95, 6; 1172-1178.
  10. Mašek, T., K. Starčević, N. Filipović, Z. Stojević, D. Brozić, Ž. Gottstein, K. Severin (2014): Tissue Fatty Acid Composition and Estimated Δ Desaturase Activity after Castration in Chicken Broilers Fed With Linseed or Sunflower Oil. Journal of animal physiology and animal nutrition, 98, 2; 384-392.

Popis projekata:

1. Modulacija metaboličkog, endokrinog i  antioksidacijskog statusa  u  mliječnih  krava dodavanjem zeolita u hranu. 2015-2018. Istraživački projekt – HRZZ
  2. Nutritivna modulacija metabolizma dokozaheksaenske kiseline kod dijabetičke dislipidemije. 2017 – 2020. Istraživački projekt – HRZZ.
  3. Inovativni funkcionalni proizvod od janjećeg mesa. 2016. – 2022. Istraživački projekt – HRZZ
  4. Lipidi hrane, spol i dob u patogenezi metaboličkog sindroma. 2018. – 2021. Istraživački projekt – HRZZ