LIFE WILD WOLF

02.03.2023.,

Konkretne akcije za očuvanje vukova divljim u antropogenim krajolicima Europe

  • Oznaka projekta: (LIFE21-NAT-IT-4417 WILD WOLF).
  • Projekt je sufinanciran u okviru programa EU LIFE.
  • Vrijeme provedbe projekta je 56 mjeseci.
  • Datum početka projekta je 1. siječnja 2023. godine.
  • Datum završetka projekta je 31. kolovoza 2027. godine.
  • Koordinator projekta je Institut za primijenjenu ekologiju (Italija).
  • Projekt se provodi u osam zemalja Europske unije (Hrvatska, Njemačka, Grčka, Italija, Portugal, Češka, Slovenija i Švedska) sa ukupno 18 partnera.
  • Ukupni proračun projekta iznosi 7.028.148 € (doprinos EU: 5.265.454 €).
  • Hrvatskim partnerima projekt sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, te Zaklade Benrd Thies Stiftung

 

O PROJEKTU:

Širenjem područja rasprostranjenosti vukova u državama Europe, prvenstveno onima koje su u prošlosti bile istrijebile vukove, pojavljivanje vukova blizu naselja postaje sve češće. To dovodi do okolnosti koje ljudi doživljavaju kao opasne, dok je razina stvarne opasnosti nepoznata. Malo je zemalja EU-a pripravno za rješavanje takvih situacija primjenom jasnih i provjerenih uputa. Projekt LIFE WILD WOLF ima za cilj razvoj i testiranje takvih uputa, temeljeno na odgovarajućem broju slučajeva.

Cilj projekta je razviti tehničku osnovu, stvaranjem operativnih protokola sa provjerenom učinkovitosti. Krajnji cilj projekta je doprinos prikladnom upravljanju kritičnim situacijama približavanja vukova ljudima u urbanim i periurbanim područjima.

Projekt će se provoditi u osam europskih zemalja, područja rasprostranjenosti sedam populacija vukova, u kojima se vukovi šire i/ili opstaju u ruralnim urbanim i periurbanim područjima. Projektom će se uspostaviti pet novih Interventnih timova za vukove i poboljšati kapaciteti postojećih timova za vukove i medvjede.

Veterinarski fakultet će se tijekom trajanja projekta usmjeriti na smanjenje međudjelovanja vukova i pasa kroz traženje i kartiranje mjesta na kojima se susreću vukovi i psi, opisom okolnosti tih susreta, smanjivanje učestalosti napada vukova na pse, ograničavanje križanja vukova i pasa kroz sterilizaciju pasa lutalica i pasa koji nisu namijenjeni za rasplod. Posebno će biti istraživana povezanost između stupnja križanosti i smjelog ponašanja vukova i križanaca, a biti će poduzete i akcije za uklanjanje i smanjenje uzroka koji privlače vukove blizu naselja.

POSEBNI CILJEVI:

  1. Povećana sposobnost upravljanja vukovima i ljudskim ponašanjem u kritičkim situacijama u periurbanim područjima.
  2. Odvikavanje vukova na ljudske izvore hrane i sprječavanje gubitka njegove ekološke uloge, kroz smanjenu prisutnost hrane za vukove u periurbanim područjima, uključujući pristupačnu stoku.
  3. Povećano razumijevanje ponašanja vukova od strane lokalnog stanovništva i zajedničko prikupljanje podataka.
  4. Poboljšano razumijevanje veze križanja vukova i pasa spram navikavanja, tj. odvažnog ponašanja vukova i mogućih križanaca.
  5. Poboljšane utvrđivanja nezakonitog ubijanja vukova i ublažavanje uzroka.

Sufinancira Europska unija. Izraženi stavovi i mišljenja odgovornost su autora i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili CINEA-e. Niti Europska unija niti tijela, koja dodjeljuju sredstva, za njih ne odgovaraju.

 

 

Skip to content