Biomolekule koje vežu metale i zdravstveni poremećaji kod slatkovodnih organizama izloženih industrijskom otpadu (METABIOM)

27.04.2021.,

Cilj je ovoga projekta proširiti znanje o posljedicama zagađenja metalima u slatkovodnim ekosustavima primjenom dvaju slatkovodnih bioindikatora, štuke (Esox lucius), kao predstavnika ribljih vrsta, te školjkaša iz porodice Unionidae, iz ekološki značajne hrvatske rijeke Mrežnice, koja je u donjem dijelu svoga toka izložena otpadu nekoliko industrijskih postrojenja.

Informacije o onečišćenju riječne vode i sedimenta metalima povezat ćemo s informacijama o bioakumulaciji metala i promjenama koncentracija i aktivnosti nekoliko biomarkera (biomarkera općeg stresa, izloženosti metalima, antioksidativnog kapaciteta i oksidativnih oštećenja) u ribljim jetrima i probavnim žlijezdama školjkaša, kao njihovim glavnim metaboličkim i detoksikacijskim organima, te s informacijama o zdravstvenom stanju riba. Cilj je projekta i rasvjetljavanje sudbine metala u tkivima i stanicama riba i školjkaša, primjenom metalomičkog pristupa.

Pomoću triju HPLC tehnika (razdvajanja po veličini, anionske i kationske izmjene) u kombinaciji s HR ICP-MS-om, odredit ćemo raspodjele metala među citosolskim biomolekulama različitih veličina i naboja u jetrima štuke i probavnim žlijezdama školjkaša. Odabrane biomolekule koje vežu metale, koje bi mogle biti korištene kao biomarkeri izloženosti metalima ili biomarkeri učinaka metala, nadalje ćemo okarakterizirati i identificirati pomoću dviju metoda spektrometrije masa (MALDI-TOF-MS i LC-MS/MS).

Dobivene informacije vodit će prema boljem razumijevanju funkcija metala, njihove detoksikacije i mehanizama njihove toksičnosti. Značajan aspekt ovoga projekta bit će i procjena ekološkog statusa rijeke Mrežnice te prepoznavanje najugroženijih lokacija i najvažnijih zagađivala, što će pomoći nadležnim tijelima da osiguraju najučinkovitiju zaštitu kakvoće riječne vode, kao i očuvanje akvatičkog života ove rijeke.