Metabolomski pristupi u otkrivanju novih biomarkera i dubinska fenotipizacija u bolestima bubrega i srca pasa (MetaDog)

02.03.2023.,

Metaboliti su male molekule koje imaju važnu ulogu u svakom staničnom procesu, a tijekom bolesti dolazi do promjena u njihovoj koncentraciji te mogu služiti kao biomarkeri djelujući kao ključni indikatori bolesti i detektirajući rani stadij bolesti prije pojave kliničkih simptoma. Pojava inovativnih omika tehnologija, poput metabolomike, omogućila je razvoj strategija za identifikaciju promjena koncentracije metabolita koji djeluju kao osjetljivi biomarkeri različitih bolesti. Krv i urin sadrže brojne, još neproučene i nepoznate biomarkere. Kod pasa, nekoliko studija istraživalo je potencijal primjene metabolomike s ciljem poboljšanja dijagnostičkog procesa. U ovom projektu, metabolomski pristup primijenit će se za otkrivanje vrijednosti potencijalnih biomarkera u dvije česte i ozbiljne bolesti pasa: a) babezioze, infektivne bolesti, i b) ne-infektivne idiopatske dilatacijske kardiomiopatije (iDCM).

Ciljevi projekta su: identifikacija novih biomarkera bubrežne i srčane disfunkcije u pasa koji će omogućiti precizniju dijagnozu, prognozu i praćenje tijeka ovih bolesti; ne-ciljana i ciljana metabolomska analiza seruma i urina pasa s nekompliciranom i kompliciranom babeziozom, te pasa s iDCM-om; identifikacija novih dijagnostičkih i prognostičkih biomarkera; određivanje metabolomskog profila prije i nakon terapije s Imizolom s ciljem identifikacije novih dijagnostičkih i prognostičkih biomarkera akutne ozljede bubrega  (AKI) u pasa; poboljšanje spoznaja o signalnim putevima uključenim u patogenezu ovih bolesti; poboljšanje terapije pojedinih pacijenata na temelju specifičnog metabolomskog profila koje će doprinijeti boljoj brizi za pacijenta; uvođenje novih biomarkera u redovitu veterinarsku kliničku praksu; širenje inovativnih tehnologija na Veterinarskom fakultetu; uvođenje metabolomike u veterinarsku medicinu u Hrvatskoj; povećanje istraživačkog potencijala i vještina istraživača u molekularnoj veterinarskoj medicini; te jačanje veterinarskih molekularnih znanosti u Hrvatskoj.

Posljednje obavijesti