Upgrading the research performance in molecular medicine at the Faculty of the Veterinary Medicine University of Zagreb

02.03.2023.,

Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (FVM) dobro je etablirana istraživačka institucija u Hrvatskoj s više od 178 djelatnika koji imaju izvrsno obrazovanje i znanstveno iskustvo. Kako bi proveli strukturne promjene u veterinarskoj medicini, znanstvenici s FVM-a prihvatili su inicijativu ERA Chair, s ciljem poticanja strukturnih promjena, sinergije između kohezije i financiranja istraživanja te podizanja kvalitete istraživanja u primjeni molekularnih tehnologija na međunarodne razine izvrsnosti.

Prijedlog projekta ima za cilj ojačati istraživačku izvedbu FVM-a kroz jačanje njegovih kapaciteta u molekularnoj veterinarskoj medicini, privlačenjem izvanrednih iskusnih istraživača, prijenosom znanja i istraživačkog potencijala, posebno u područjima proteomike i metabolomike.

Razmjena znanja i iskustva s cijenjenim izvanrednim iskusnim istraživačima ostvarit će se kroz koherentan niz mjera: obuku, radionice i internacionalnu razmjenu istraživačkog osoblja. Radionice o različitim aspektima molekularne medicine organizirane su u Zagrebu i uglavnom će pokrivati tri odabrana područja: komparativnu analizu tumora, postgenomsku tehnologiju i istraživanje divljih životinja na odjelima FVM. Unapređenjem svoje istraživačke uspješnosti i izvrsnosti FVM će poboljšati uspješnost u konkurentnom financiranju istraživanja, spriječiti odljev mozgova, povećati svoju konkurentnost i vidljivost u široj regiji te postati međunarodno priznat partner.

Predložene aktivnosti trebale bi povećati učinkovitost istraživanja u specifičnom području molekularne veterinarske medicine, a FVM će moći povećati svoju uključenost u međunarodne istraživačke projekte s partnerima iz EU i bolje se integrirati u ERA. ERA Chair Initiative bit će jedinstvena u hrvatskoj veterini s potencijalnom dobrobiti za širu istraživačku zajednicu i susjedne zemlje.

Posljednje obavijesti